Anasayfa / Multimedya / Widget nedir nasıl açılır

Widget nedir nasıl açılır

Widget nedir

Reklamlar

Widget, android cihazlarda kullanılan, ana ekranınıza çeşitli uygulamaların pratik işlevlerini ekleyebileceğiniz küçük araçlardır. Türkçe olaran ıvır zıvır anlamına gelen bu kelime aslında , Windows gadget kelimelerinden türemiştir.

Telefonunuzda sıkça kullanmış olduğunuz uygulamarın widgerlerini telefonunuzun ana ekranına ekleyerek uygulama işlevlerini çok daha pratik olarak kullanabilirsiniz. Google search, Youtube, Takvim, Hesap makinası gibi uygulamaların widget’larını ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.

Reklamlar

 

Teknik anlamda Widget, Görsel programlamada, bir kütüphanedeki grafik bileşenlere verilen isimdir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi İngilizce olarak pencere aracı anlamına gelen Window Gadget kelimesinden türemiştir. Witget’lar pratik ve hızlı kullanımlar için tasarlanmıştır. Masaüstünde ve webte en çok kullandığımız widget türleri; hava durumu, takvim, not defteri, borsa bilgi çubuğu vs.. Hepsi bir tek amaç için üretilmiştir. Web 2.0 ile widgetlerin web üzerindeki etkinliği de oldukça arttı ve sadece widget hizmeti veren onlarca site vardır. Widget kelimesi yerelleştirme çalışmalarında çoğu zaman “Ekran aracı” olarak çevrilmektedir.

Widget nasıl eklenir ?

Android’te widget eklemek için ana ekranda herhangi bir alana basılı tutarak ilgili menünün açılmasını sağlayabilirsiniz.

Açılan ekranda “Widget’lar” seçeneğine tıklayarak, telefonunuza yüklü olan uygulamaların Widget’larını seçebilir ve boyutlara göre ana ekranınıza ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bir Widget’ı kaldırmak isterseniz, üstüne dokunarak parmağınızı basılı tutun.

Açılan ekranda çöp kutusu simgesine dokunarak Widget’ı ekranınızdan kaldırabilirsiniz.

Eğer eklediğiniz Widget boyut olarak ekranınıza sığmıyorsa, farklı boyutta seçimler yapabilirsiniz. Tabi bu boyutlar uygulama ve cihazlarınıza göre değişiklik gösterebilir. Özellikle LG ve Samsung telefonların arayüzünde bu düzenlemeler kolaylıkla yapılmaktadır.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*