Anasayfa / Multimedya / Telefonda fotoğraflar ters çıkıyor sorunu çözümü

Telefonda fotoğraflar ters çıkıyor sorunu çözümü

Günümüzde fotoğraf çekimi yaparken en çok kullandığımız cihazların başında telefonlar geliyor. Telefonla çekim yaparken bazen fotoğrafları otomatik olarak ters çıkabiliyor. Aşağıdaki işlemleri yaparak, ters çekim yapma sorununu çözebilir, ters çıkan fotoğraflarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Reklamlar

Fotoğrafların ters çekilme sorunu telefon marka modeline göre bazen değişiklik gösterebiliyor. Normalde fotoğrafları, çeşitli düzenleme uygulamaları veya telefonun size sunduğu düzenleme seçenekleri ile düzenleyebilirsiniz fakat bu işlemi her defasında yapmak zor olabilir. Bu yüzden sorunun kaynağını bularak çözmek gerekecektir. Sorunun birden fazla ihtimali olduğu için aşağıdaki işlemleri sırası ile denemenizi öneriyoruz.

Fotoğrafların ters çekme sorunu nasıl çözülür ?

Bildiğiniz gibi telefonların ekranı telefonu çevirdiğiniz yöne doğru otomatik olarak döndürmektedir. Bu özellik kimi zaman fotoğraf çekimlerinde de devreye girerek, fotoğrafların pozisyonunu değiştirebilir. Bu yüzden fotoğraf çekimi yaparken döndürme özelliğini devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Cihazınızı modeline göre bu seçenek değişiklik gösterebilir fakat genellikle ekranın kolay erişim menülerini kullanarak ekran döndürme özelliğini kapatabilirsiniz. Ayrıca kamera ayarlarınızda “Ters” diye bir seçenek varsa bu seçeneği de devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

Alternatif olarak Kamera ayarlarına giriş yaparak ayarları kontrol edin. Ayarlarda “Resimleri önizlendiği gibi kaydet” seçeneği varsa bu seçeneği aktif duruma getirin. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi “Ters” seçeneği varsa bu seçeneği kapalı duruma getirin. Eğer sorun devam ediyorsa telefonunuzun kamera ayarları ekranının ekran görüntüsünü bize gönderebilirsiniz.

Ters çekilmiş fotoğraflarınızı düzeltmek için; Fotoğrafınızı açarak, ayarlar seçeneğinden “Döndür” seçeneğini kullanarak, fotoğraflarınızı sola veya sağa döndürebilirsiniz. Bu işlemi ekstra uygulamalar kurarak da yapabilirsiniz.

Sorunun devam etmesi halinde Kamera ters çekme sorunu ön kamera mı yoksa arka kamera da mı yaşanıyor gibi bilgileri yorum olarak bize iletmeniz halinde tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*