Anasayfa / Multimedya / Youtube video izlerken donuyor kasıyor sorunu çözümü

Youtube video izlerken donuyor kasıyor sorunu çözümü

Youtube‘da video izlerken kasma ve donma sorunları mı yaşıyorsunuz ? Donma , kasma ve yavaşlama sorunlarını tespit ederek, donmadan video izlemek için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Öncelikle donma sorununun kaynağını tespit etmemiz gerekiyor.

Reklamlar

Donma sorunları genellikle düşük bağlantı hızıyla alakalı sorunlarda ortaya çıkar. İnternet bağlantı kaliteniz düşük ise telefon ve bilgisayarlardan video izlerken donma sorunları ile karşılabilirsiniz. Öncelikle hiçbir ayarımızı değiştirmeden internet bağlantımızı test etmemiz gerekiyor.

İnternetinizi test etmek için Google’a Speed test veya internet test yazarak herhangi bir test servisine girerek bağlantınızı test edebilirsiniz. 480p ile kaliteli bir video içeriğini sorunsuz bir şekilde izleyebilmeniz için en azından 5 MB hızında bir bağlantıya sahip olmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Bağlantı hızınız düşükse Youtube videolarının hemen altında bulunan Ayarlar / Kalite seçeneğine giriş yaparak videonun kalitesini düşürebilirsiniz. Örneğin düşük hızda bir bağlantıda; 360p kaliteyi seçip sorunsuz olarak videoyu izlyebiliyorsanız sorun tamamen bağlantınız alakalı anlamına geliyor.

Youtube videoları için öneriler hız değerleri;

  • 2160p (4k) 35-45 Mb/sn 53-68 Mb/sn
  • 1440p (2k) 16 Mb/sn 24 Mb/sn
  • 1080p 8 Mb/sn 12 Mb/sn
  • 720p 5 Mb/sn 7,5 Mb/sn
  • 480p 2,5 Mb/sn 4 Mb/sn
  • 360p 1 Mb/sn 1,5 Mb/sn

Bağlantı hızınız normal olmasına rağmen videolar hala donuyorsa, tarayıcınızla alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Tarayıcınıyı güncellemek bu tarz sorunları genellikle çözmektedir. Chrome tarayıcıları güncellemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

Ayarlar / Yardım / Google Chrome hakkında seçeneğini takip edin veya adres çubuğuna chrome://help/ yazın.

google chrome hakkinda

Ekranda güncelleme olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer mevcut bir güncelleme varsa otomatik olarak indirilip yüklenecektir. Bu yüklemeden sonra tarayınızı açıp kapatmanız yeterlidir.

Eğer güncellemeye ihtiyacınız yoksa “Google Chrome güncel durumda” uyarısını göreceksiniz.

Bu işlemden sonra tarayıcınızı kapatıp açarak telefon ve bilgisayarınızı test edebilirsiniz. Sorun hala çözülmüyorsa yorum atmanız halinde tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*