Anasayfa / Mobil / Whatsapp sahte mesajlar nasıl anlaşılır

Whatsapp sahte mesajlar nasıl anlaşılır

whatsapp'a girmeden mesaj gelmiyor

WhatsApp’ta yetkisiz kişiler tarafından istenmeyen , sahte mesaj alabilirsiniz. Sahte mesajlar son zamanlarda oldukça yaygınlaşmakla birlikte, kullanıcıları oldukça rahatsız etmektedir. Bir mesajın sahte mi yoksa gerçek bir kişiden mi geldiğini anlamak için Whatsapp’a bildirimde bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Yetkisiz üçüncü partilerden gelen istenmeyen mesajlar; spam, söylenti veya dolandırıcılık gibi pek çok değişik şekilde gönderilebilir. Bu tip mesajlar, geniş tanımıyla yetkisiz üçüncü partilerden gelen istenmeyen mesajlar, sizi belirli bir fikre inandırmayı ve bu konuda harekete geçmenizi amaçlamaktadır.

Reklamlar

Eğer WhatsApp’da aldığınız bir mesaj aşağıdaki bilgileri içeriyorsa, sahte bir mesaja maruz kalmış olabilirsiniz:

  • Gönderici WhatsApp’la bir bağlantısı olduğunu iddia ederek hesabınız ile ilgili tehditler iletebilir.
  • Mesaj içeriğinde bunu nasıl başka kişilere iletebileceğiniz yazmaktadır.
  • Mesaj içeriğinde eğer bu mesajı başkalarına iletirseniz hesabınızın bloke edilmesi gibi cezaları önleyebileceğiniz yazmaktadır.
  • Bir kişiden bir ödül veya hediye kazandığınız bilgisi yer alan mesajlar, en sık karşılaşılan sahte mesajlardandır.

Sahte mesaj alınca ne yapmalıyım ?

Whatsapp’ta sahte bir mesaj aldığınız zaman mesajı dikkate almayın ve kişiyi engelleyerek spam olarak bildirin. Sahte mesaj atan kişinin hesabının kapatılması için gelen mesajın altında bulunan “Spam olarak bildir” seçeneğini kullanın.

Reklamlar

Eğer hesabı spam olarak bildirirseniz, hesap incelenerek bu tarz mesajları çok fazla kişiye attıysa, tespit edilerek hesap kapatılır. Whatsapp’ta spam ve sahte mesajlardan kurtulmak için bu konuda bilinçli davranarak, bu mesajı başka kişilere iletmemelisiniz.

Whatsapp güvenliği hakkında diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*