Anasayfa / Mobil / Telefonum neden ısınıyor ?

Telefonum neden ısınıyor ?

Telefonunuzu çok uzun süre kullandığın zaman, çok fazla ısındığını farketmiş olabilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Telefonunuzun içinde, bilgisayardakine benzeyen bir işlemci vardır. Ve bir bilgisayardaki gibi, telefonunuzun işlemcisi çalıştığı zaman ısı üretir. Ne kadar çok çalışırsa, o kadar fazla ısı üretir.

Reklamlar

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ısınma sorununu çözmek için fan, soğutucu ve su soğutma gibi sistemler kullanmaktadır fakat telefonlarda bu tür soğutma sistemleri için yer yoktur. Telefonlarda soğutma sistemi olarak pasif soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Telefonunuzu uzun süre boyunca (oyun veya video) kullanmadığınız sürece sıcaklığı yeterince hissedemezsiniz. Telefonlar daha güçlü hale geldikçe, üreticiler ısıyı yönetmenin diğer yollarını araştırmak zorunda kaldı. Samsung, en son telefonlarına “su soğutma sistemi” getirerek son zamanlarda gündeme girdi.

Telefonunuz çok fazla ısınıyor ne yapmalıyım ?

Telefonların çoğunda yerleşik güvenlik önlemleri de bulunur. Telefonunuz ısınmaya başlarsa, telefonunuzun flaşı gibi bazı özellikleri kapatabilir ve sıcaklık normale dönene kadar işlem gücünü sınırlayabilir. İşte telefonunuzun çok ısınmaya başladığı en yaygın senaryolardan bazılarında yapmanız gerekenler.

Reklamlar

Pil Şişmişse..

Batarya şişmiş gibi görünüyorsa , cihazın kenarlarında çatlaklar görünüyor veya telefonunuz inanılmaz derecede ısınıyorsa, lityum iyon bataryada yangın çıkması veya patlaması ihtimali olan bir hata olabilir .

Kısacası, şişmiş bir pil görüyorsanız: Telefonu kapatın ve hiçbir şekilde şarj etmeyin. Bataryanızı değiştirmeden telefonunuzu kullanmayın!

Telefon Şarj Ediyorsa..

Telefonunuzu şarj ettiğinizde, az miktarda ısı üretmesi gerekir. Bu sadece pili şarj eden kimyasal reaksiyonun bir yan etkisidir. Ancak, telefonunuz normalden daha sıcaksa, şarj cihazıyla ilgili bir sorun olabilir.

  • Telefonunuzu fişten çekin ve soğumaya bırakın.
  • Orjinal şarj cihazı ile tekrar şarj etmeyi deneyin.
  • Telefon hala çok ısınırsa, üreticiye başvurun.

Telefon Güneşte Oturuyorsa..

Akıllı telefonunuzu aşırı ısınmanın en kolay yolu, güneşin altında bırakmaktır. Çoğu akıllı telefon, ısı emmede çok iyi olan siyah plastik veya metal parçalardan tasarlanmıştır.

  • Telefonunuzu kapatın ve daha serin bir yere koyun.
  • Dışarıdayken telefonunuzu güneşe maruz bırakmayın.

Telefon Ağır Yük Altındaysa..

Oyunlar oynuyor, video izliyor veya başka yoğun işler yapıyorsanız, telefonunuzun ısınması tamamen normaldir. Telefon yoğn çalışma performansında, bataryanız çabuk biter ve aşırı ısınmayı önlemek için yavaşlayabilir.

  • Bu durumlarda telefonunuzu kapatarak soğumasını beklemelisiniz.

Telefonunuz, istediğiniz uygulamaları çalıştımıyorsa ve sürekli ısınma sorunları yaşıyorsanız, muhtemelen yükseltme yapmanız gerekir.

Bunlar harici durumlar için, telefonunuza Ccleaner benzeri uygulama yükleyerek arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatmanızı öneririz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. eski telefonum çok ısınıyordu servise götürdüm batarya arızalı dediler batayaryaı değiştirdikten sonra sorun çözüldü telefon ısınması çok tehlikeli batarya bile patlayabilir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*