Anasayfa / Mobil / Whatsapp “iki adımlı doğrulama” Nasıl Kullanılır

Whatsapp “iki adımlı doğrulama” Nasıl Kullanılır

Whatsapp iki adımlı doğrulama özelliği, Whatsapp numaranızla sizden başka bir kişinin hesabınızı aktif etmesini engelleyen bir güvenlik önlemidir. Normalde şartlarda telefon numaranıza erişimi olan herkes uygulama kurulumunu yapıp sms doğrulamasını yaptıktan sonra hesabı aktif olarak kullanabilir. Yeni güvenlik önemli ile birlikte, hesabın aktif edilmesi için altı haneli bir şifre ve mail adresinize gelen doğrulama koduna da ihtiyaç vardır.

Reklamlar

Kullanıcılar uzun zamandır Whatsapp uygulaması için buna benzer bir güvenlik önlemi bekliyordu. Telefonunuzu kaybettiğiniz zaman veya başkalarının telefonunuzun ekranına erişimi olduğu zamanlarda uygulamayı farklı bir telefona kurarak, ekranınıza gelen SMS doğrulamasını alarak, hesabınıza erişmesi oldukça kolay bir işlemdi ve ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıkarıyordu. Bunun ciddi birproblem olduğunun farkına varan Whatsapp yöneticileri bu durumu iki adımlı doğrulama ile çözdü diyebiliriz.

Artık kapattığınız hatlar yıllar sonra başka bir kişi tarafından alıdığında bile sizin bu numaraya ait Whatsapp hesabını kullanamayacaktır. İşlemin nasıl yapıldığına göz atalım;

Reklamlar

iki adımlı doğrulama nasıl etkinleştirilir ?

Android veya ios telefonumuzdan WhatsApp > Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama seçeneklerini takip ediyoruz.

Ek güvenlik amacıyla, Whatsapp’a telefon numaranızla tekrar kayıt olurken şifre gerektirmesi için iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin.

İlgili ekranda Etkinleştir seçeneğine tıklayın.

Telefon numaranızla Whatsapp’a kaydolduğunuzda size sorulacak olan altı haneli bir şifre girin. Bu şifre daha sonraki kurulumlarda gerekeceği için kesinlikle bir yere kaydedin.

Eğer şifrenizi unutursanız onu sıfırlamak ve hesabınızı korumak için kullanılacak bir e-posta adresini hesabınıza ekleyin. Bu aşamayı atla seçeneğine dokunarak geçebilirsiniz fakat e-posta adresinizi yazmanızı tavsiye ederiz.

E-posta adresini girdikten sonra devam edin.

Son olarak ekranda “iki adımlı doğrulama etkinleştirildi.” uyarısını göreceksiniz. Bu ekranı gördüyseniz işlem başarıyla tamamlandığı anlamına geliyor.

Özelliği devre dışı bırakmak veya ayarlarınızı değiştirmek için tekrar WhatsApp > Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama seçeneklerini takip edebilir,  şifrenizi veya e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz. Doğrulama seçenekleri ve işlemler hakkında yaşadığınız sorunları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Yazının başında belirttiğimiz gibi kurtarma bilgilerinizi (e-posta, şifre) mutlaka yedekleyiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Yerinde bir uygulama olmuş, öbür türlü gizlilik ihlalı oluşuyordu Serkan.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*