Anasayfa / Bilişim / Web Siteleri Nasıl Para Kazanır

Web Siteleri Nasıl Para Kazanır

Reklamlar

Ozengen kulllanıcıları, Websiteleri nasıl para kazanır ? İnternette yayın yapan binlerce site yayın hayatına nasıl devam ediyor ? Bu konuda bir makale yazarak sizleri bilgilendireceğiz. İnternet sitesi oluşturmak , yayınlamak ve ziyaretçilerin hızlı bir şekilde sitede gezinmesini sağlamak oldukça maliyetli bir iş. Amatör sayfalar için ücretsiz platformlar olmasına rağmen profesyonel olarak bir site yaparak kullanıcılara hizmet vermek ciddi bir maliyet ortaya çıkarıyor. İnsanların bu konuda bir algısı var. Bir sitenin ziyaretçisi çoksa bu site çok fazla para kazanıyor diye düşünüyorlar. Durum aslında hiç de böyle değil.

Tüm sektörlerde olduğu gibi web dünyasında’da para kazanmak o kadar kolay bir iş değil. Sitenize ne kadar kişinin girdiği, ne kadar tıklama olduğu hiçbir önem taşımıyor. Sitelerin para kazanabilmesi için temel olarak 2 yöntem vardır;

Reklamlar
  • Reklam yayınları
  • Bağışlar

Bir site, reklam yayını yapmıyorsa veya ziyaretçilerinden bağış talep etmiyorsa bu sitenin para kazanma şansı yoktur. Bunu bir televizyon kanalıyla örneklendirmek gerekirse, ulusal bir kanal milyonlar tarafından izlendiği zaman para kazanmaz. Para kazanmak için reklam yayınlamaları gerekir. Websitelerde de aynı mantık vardır.

Ülkemizdeki haber, eğlence, video, sosyal medya sitelerini düşündüğümüz zaman bu sitelerde oldukça fazla reklam olduğunu farketmişsiniz. Bu reklamlar sitelerin tek kazanç kapısıdır. Bu durumun dışında kalan istisnai durumlar vardır. Örneğin bir firma sadede prestij amaçlı sitesini yayınlıyor ve buradan hiçbir kazanç almayı düşünmüyorsa , reklam yayınlamamaktadır. Ülkemizdeki büyük sitelere baktığımız zaman hepsi oldukça reklam barındırmaktadır. Bu bazen can sıkıcı olabiliyor fakat bir şekilde para kazanmak zorundalar.

Bağış ile yayın hayatına devam eden en büyük internet sitesi Vikipedi‘dir. Wikipedia , “özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi” sloganıyla yayın yapan ve günlük 500 milyon ziyaretçi ile dünyanın en büyük sitelerinden biridir. Hiçbir reklam görmediğiniz site hakkında “Wikipedia nasıl para kazanıyor ? ” şeklinde birçok soru geliyor. Wikipedia 2011 yılında 16 milyon dolar gibi büyük bir hedef koyarak bağış kampanyası başlattı ve 1.5 ay gibi kısa bir sürede bu bağışı topladılar. Dönem dönem bu tarz kampanyalar başlatarak bağış toplamaya devam ediyorlar.

Reklamlar çoğu zaman kullanıcıları rahatsız etse de websitelerin giderlerini karşılayabilmesi için gereklidir. Bu konuda 2009 yılında yayınlanan Adblock reklam engelleme uygulaması internet siteleri ve reklam yayıncılarına yaklaşık 21 milyon dolar para kaybettirmiştir. Kullanıcılar tarafından bu yazılım çok beğenilmektedir fakat web yayıncıları açısından baktığımız zaman çok sevilen bir yazılım diyemeyiz 🙂

Sonuç olarak, reklamlar bir site için her zaman gereklidir. Geliştirilen her uygulama, site, oyun eğer para karşılığı bir hizmet vermiyorsa , reklam kullanmaktan başka çaresi yoktur. Sayfaları reklamların kapladığı siteleri hariç tutarsak eğer bu konuda web site yayıncıların açısından baktığımız zaman daha anlayışlı karşılayabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*