Anasayfa / Mobil / Unutulmayacak Telefon Modelleri Nostaji

Unutulmayacak Telefon Modelleri Nostaji

nokia

Reklamlar

Telefonlar eskiden birbirlerine şimdi olduğu kadar benzemiyorlardı. Tasarım konusunda bize daha büyük bir özgürlük sunan telefonlarda eşsiz, hatta beklenmedikişlevlere sahip olabiliyorduk. Eski ceplerin çoğu, kendi işletim sistemleriyle geldiğinden farklı kişiliklere sahiplerdi. Bazıları oyunlarla gelirken bazıları oynayabileceğiniz havalı bazı özelliklere sahipti.

İşte tüm telefonların birbirinin aynısı olmadığı, aynı fabrikadan çıkmadığı zamanlardan, en çok sevilen 5 cep telefonu.

Reklamlar

Nokia 3210 (Yıl: 1999)

Bir neslin ilk telefonu olan Nokia 3210’u hepimiz sevdik. Cihazın hızlı arayüzü ve kolay kullanımı bir yana, sadece onu taşımak bile bir keyifti.

T9 sayesinde metin girişi çok daha kolaydı ve SMS’lerimizi rahatça yazıp gönderebiliyorduk. Dahası randevularımızı ayarlayabiliyor, telefon beraberinde gelen 3 oyunla zaman öldürebiliyorduk.

k800i

Sony Ericsson K800i

2006’da sahip olabileceğiniz en gösterişli ceplerden biri, K800i’ydi. 3.15MP otomatik odaklamalı sensörle gelen cihaz, flaşa, fotoğraf çekmek için özel bir düğmeye sahip.

Peş peşe 9 fotoğraf çekip aralarından en iyisini seçmenize izin veren “Burst” fotoğraf çekme modu, zamanının ilerisindeydi. Bugünkü akıllı cepler, bu özelliği hala yeni bir özellik gibi tanıtmaya çalışıyorlar.

n95

Nokia N95 (Yıl: 2007)

“Candybar” tasarımlı cep piyasasına senelerce hükmeden Nokia, yeni büyümeye başlayan akıllı cep dünyasında da liderdi. 2007’deki telefonlar bugünkü kadar akıllı olmasalar da S60/Symbian OS, zamanının Android’i niteliğindeydi. O zamanki bir cep için 5MP’lik kamera fazlasıyla iyiydi, üstelik N95’te GPS, Wi-Fi ve HSDPA desteği de vardı.

BlackBerry Bold (Yıl: 2008)

Telefon piyasasını baştan aşağı değiştiren iPhone’un çıkışından hemen sonra ortaya çıkan BlackBerry Bold, Apple’ın cebine rakip olacak kadar stil sahibiydi.

Önceki BlackBerry modellerinden daha ince olan BlackBerry Bold, tam hızlı HSDPA mobil bağlantısını, bugünkü akıllı ceplerin vazgeçilmezi GPS, Wi-Fi, kamera, SD kart gibi özelliklerin tümünü destekliyordu.

Harika bir ekrana ve klavyeye sahip telefon, aynı zamanda oldukça sağlamdı.

htc

HTC Desire (Yıl: 2010)

 

HTC Desire, tasarımıyla diğer akıllı ceplerden sıyrılabilen son telefonlardan. Ön tarafında büyük gümüş rengi düğmelerle gelen telefon, üzerinde tıklanabilen bir track sensörüyle geliyordu.

1GHz işlemcili telefon, bugün hala akıllı cep olarak kullanılabilen cihazlar arasında.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*