Anasayfa / Mobil / iPhone ekran dondu sorunu çözümü

iPhone ekran dondu sorunu çözümü

iPhone telefonlarda, zaman içinde yüklediğiniz uygulamalar ve kullanıma bağlı olarak donma ve yavaşlama gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Telefonunuz donduğu zaman yapmanız gereken işlemleri anlatmaya çalışacağız.

Reklamlar

Telefonunuz donduysa ve cihazınızı kapatamıyorsanız öncelikle cihazınızı resetleyerek, normal bir şekilde çalışmasını sağlamanız gerekiyor. Donma esnasında dokunmatik çalışmadığı için bu işlemi kısayol tuşlarına basarak yapabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek telefonunuzu resetleyin.

Reklamlar

iPhone nasıl resetlenir ?

Telefonunuz donduğunda, telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

iPhone resetleme

Ekran kapandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır. “Ses kısma + Home ” kısayol tuşları ile ekran kapatma menüsünü’de getirebilirsiniz fakat ekranı kaydıramadığınız için işlem başarısız olacaktır. Bu işlemden sonra cihazınızı bir süre kullanarak tekrar donma sorunu olup olmayacağını kontrol edin. Donma problemlerinde yapmanız gereken işlemler sırası ile şöyledir.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak, cihazınızın donmasına neden olan uygulamayı tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bu sırada kullanmadığınız uygulamaları da kaldırmanız faydalı olacaktır.

Yazılımı en güncel sürüme güncelleyin

ios sürümünüzü en son sürüme güncelleyin. Sistem güncellemesi sırasında telefonunuzun sistemi tekrar analiz edileceği için sistemsel sorunlar düzelecektir.

Fabrika ayarlarına döndürme

Son çözüm yöntemi fabrika ayarlarına dönüş yapmaktır. Bilgilerinizi yedekleyerek cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Sistem sorunları için en kesin çözüm yöntemi budur. Fabrika ayarlarına dönmenize rağmen sorun devam ediyorsa, telefonunuzda donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda en yakın servisten destek almanız gerekebilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*