Anasayfa / Yazılım / Temp klasörünü silersem ne olur

Temp klasörünü silersem ne olur

Ozengen ziyaretçilerinden, %appdata%\Local\Tem, %TEMP% , C:\Windows\Temp klasörlerini silmek bilgisayara zarar verir mi ? Bilgisayarımda yer açmak için bu dosyaları silebilir miyim ? şeklinde sıkça sorular alıyoruz. Bugün, Temp klasörlerinin ne işe yaradığı ve diskte yer açmak için nasıl bir yol izlemek gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Reklamlar

Teoride, AppData içinde bulunan Temp klasörü ( %TEMP%), programların tüm tanıtıcıları kapatıldıktan hemen sonra silinebilecek dosyaları yerleştirme yeridir. Normal şartlar altında düzenli olarak bu klasörü temizlemek bilgisayarınızın çalışmasına hiçbir etki etmemektedir. Microsoft’un kendisi de dahil olmak üzere birçok program bu kullanım şeklini değiştirmektedir. Ccleaner gibi yardımcı programlar, varsayılan olarak 24 saat içinde kullanılmış programları bırakarak temizlik yapmaktadır. Bu yüzden bu yazılımları kullanarak temizlik yapmak daha doğru olacaktır.

Kısacası bazı programlar önemli dosyalarını temp klasöründe saklamaktadır. Bu yüzden manuel olarak silmek yerine, bu tarz yazılımları kullanmanız daha güvenilir olacaktır. Temp klasörünü silmek işletim sisteminizin çalışmasına hiçbir etki etmez fakat bazı yazılımlarınızın çalışmasını engelleyebilir.

Reklamlar

Temp klasörünü güvenle silmenin bir yolu daha vardır. Temp klasörünü temizlemek için Windows disk temizleyici aracını kullanabilirsiniz. Windows disk temizleyici ile geçici dosyaları , sistem dosyalarını temizleyerek bilgisayarınızda daha fazla alan açabilirsiniz.

Disk temizleyiciyi açmak için Başlat çalıştır’a cleanmgr.exe yazarak enter’a basın veya arama alanına disk temizleyici yazın.

Bunlar haricinde birçok disk temizleme yazılımlarını kullanarak TEMP klasörünüzü temizleyebilirsiniz. Dilerseniz temp klasörlerinize giriş yaparak manuel olarak da silebilirsiniz fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, bu durum bazı programlarınızın kritik dosyalarını silmenize neden olabilir. Farklı bir yol olarak; dosya değiştirme tarihine göre klasörü filtreleyip, uzun süredir değişiklik yapılmayan dosyaları silebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*