Anasayfa / Mobil / Batarya %100 şarj olmuyor çözüm yöntemleri

Batarya %100 şarj olmuyor çözüm yöntemleri

Reklamlar

Batarya %100 şarj olmama sorunu, özellikle iPhone telefonlarda görünen ve bataryanın uzun süreli kullanımı sonrası çok karşılaşılan bir sorundur. Bataryanızın ömrünü uzatmak ve kullandığınız süre içinde yüksek verim alabilmek için gerekli koşulları daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Telefon şarjı nasıl yapılmalı ? Makalemizdeki kriterlere dikkat ederek, bataryanızın kullanım ömrünü arttırabilirsiniz.

Şimdi asıl konumuza dönelim. Bataryanızın tam şarj almamasının birçok nedeni olabilir. Sorunla karşılaştığımız zaman ilk yapmamız gereken, batarya kalibrasyonu’dur. Uzun süre kalibrasyonu yapılmamış olan bataryalar, 0 ve 100 arasındaki şarj değerini anlayamaz örneğin %80’e ulaştığı zaman bataryanın tamaman dolduğunu gösterebilir.

Reklamlar

Batarya kalibasyonu nasıl yapılır ?

1.Yöntem

 

 • Telefonunuzun bataryasını tamamen bitirin. Telefon kapandıktan sonra birkaç kez telefonu açmaya çalışın. Bu sayede bataryayı sonuna kadar bitirmiş olacağız.
 • Telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve şarj süresi boyunca kapalı olduğundan emin olun.
 • Cihaz tamamen dolduktan sonra şarjdan çıkardıktan sonra telefonunuzu açın.
 • Bu işlemle bataryamızı kalibre etmiş olacağız.

Yukardaki kalibrasyon işleminden sonra cihaz şarj sürenizin arttığını ve batarya bilgilerinin doğru bir şekilde yazılıma aktarıldığını göreceksiniz. Tabi bu işlemler herhangi bir arızası olmayan cihazlar için geçerlidir. Batarya ile ilgili hataların çoğu yazılımsal olduğundan bu işlemle mutlaka çözülecektir. 2. kalibrasyon yöntemi olarak aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz.

2.Yöntem

 

 • Telefonumuzu açık bir şekilde şarja takarak tamamen dolmasını sağlıyoruz. Tamamen dolduktan sonra cihazımızı şarjdan cıkarıyoruz.
 • Cihazımızı kapatarak tekrar şarja takıyoruz ve şarj dolu sinyalini görene kadar bekliyoruz ve cihazımızı şarjdan çıkararak açıyoruz.
 • Cihaz açıldıktan sonra tekrar telefonu kapatıp 1 dk bekleyip tekrar şarja takıyoruz. Cihaz kapalıyken tekrar dolana kadar bekliyoruz. Cihaz tamamen doldu sinyalini gördükten sonra telefonumuzu açıyoruz.
 • İşlem tamamlandı.

Özellikle iPhone telefonlarda 2. yöntem kalibrasyon daha etkili olmaktadır.

Bataryanızın tamamen öldüğünü anlamanın en iyi yolu yukarıdaki işlemleri yapmaktır. Batarya kalibrasyonunu yaptıktan sonra muhtemelen sorun çözülecektir. Eğer hala telefonunuz %100 tam şarj olmuyorsa, bataryanız tamamen ölmüş olabilir. Bu durumda bataryanızı değiştirmeniz gerekecektir.

Bataryanızı değiştirirken , mutlaka orjinal bataryaları tercih edin. Piyasada uygun fiyata satılan birçok batarya vardır fakat bu bataryalardan kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Sorun hakkında merak ettiğiniz soruları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Batarya ve şarj konusunda arama yaparak diğer makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

 1. Bataryam düzeldi sagol

 2. yaptıktan sonra telefonum tam şarj olmaya başladı gerçekten çok teşekkürler.

 3. iPhone da işe yaradı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*