Anasayfa / Mobil / Telefonunuz Tehlikede Olabilir ?

Telefonunuz Tehlikede Olabilir ?

Önceki günlerde, Apple’ın kişisel hotspot parolalarının 50 saniyenin altında bir sürede kırılabildiği ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmalar, güvenlik açığının diğer üreticilerin ceplerinde de var olduğunu ortaya çıkardı.

Reklamlar

Almanya’da bulunan University of Erlangen’dan bir güvenlik araştırma takımı, Windows Phone 8’in kişisel hotspot’larda kullandığı varsayılan parolanın sadece 8 haneli rakamlardan oluştuğunu, bunun ise Windows tabanlı hotspot parolalarına saldırıyı son derece kolaylaştırdığını söylüyor.

Android’li cepler, varsayılan olarak hotspot’lar için güçlü şifreler oluştursalar da bazı üreticiler, Wi-Fi ile ilgili bileşenler üzerinde yaptıkları değişikliklerle varsayılan parola üretme algoritmasını zayıflatmışlar. Örneğin HTC’nin bazı modelleri, değişmeyen, 1234567890 gibi varsayılan parolalar oluşturuyor.

Reklamlar

Araştırma takımından Andreas Kurtz, diğer akıllı ceplerdeki hotspot işlevlerini henüz detaylı olarak test etmediklerini söylüyor.

Takım, Wi-Fi hotspot’u oluştururken telefonun önerdiği varsayılan parolayı bize güvenli gibi görünse dahi kabul etmememizi, kendi parolamızı kendimiz oluşturmamızı tavsiye ediyor.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*