Anasayfa / Bilişim / Switch ve hub nedir farkları basit anlatım

Switch ve hub nedir farkları basit anlatım

Selam Ozengen.com takipçileri. Özellikle bilişim bölümlerinde okuyan öğrencilere bilgi vermek ve derslerinde yardımcı olabilmek için; Switch ve HUB arasındaki farkları kolay bir anlatımla sizlere sunmaya çalışacağız. Bu yazımızda Switch ve Hub arasındaki farkları detaylıca işleyeceğiz.

Reklamlar

HUB: Bir hub’ın görevi oldukça basittir. Hub’a bağlı bir cihazdan gelen veriyi tüm cihazlara gönderir. Verinin cihaz veya porttan geldiğine bakmadan, bu veriyi bağlı tüm cihazlara gönderir. Liman örneği ile anlatmak gerekirse, Limana gelen eşyaları özelliğine bakmaksızın tüm alıcılara gönderir.

Switch: Hub’ın yaptığı tüm görevleri yapar fakat daha verimlidir. Trafiği kontrol ederek, hangi bilgisayarın hangi bağlantı noktasına bağlı olduğunu öğrenebilir. Başlangıçta gelen veriyi tüm bağlantı noktalarına gönderir. Ancak bu ilk veri gönderimi ile birlikte: mesajın göndericisinin hangi bağlantıda bulunduğunu bilir . Bu nedenle, herhangi bir cihaz mesaja yanıt verdiğinde, Switch yalnızca bu mesajı bu cihaza göndermesi gerektiğini bilir. Sonuç olarak, çoğu ağ trafiği her bağlantı noktasından ziyade yalnızca ihtiyaç duyduğu yere gider. Meşgul ağlarda bu, ağı önemli ölçüde daha hızlı hale getirir.

Reklamlar
HUB Switch
OSI KatmanFiziksel katman. Hub, OSI modeline göre Katman 1 cihazları olarak sınıflandırılır.Veri Bağlantı Katmanı. Ağ anahtarları OSI modelinin 2. katmanında çalışır.
FonksiyonBir kişisel bilgisayar ağını birbirine bağlamak için, merkezi bir hub aracılığıyla birleştirilebilirler.Birden fazla cihazla bağlantıya izin verir, portları yönetir, VLAN güvenlik ayarlarını yönetir
Port4/12 bağlantı noktalarıÇok portlu köprüdür. 24/48 bağlantı noktaları
Cihaz TipiPasif Cihaz (Yazılımsız)
Aktif Cihaz (Yazılımla) ve Ağ cihazı
Hız10Mbps 10/100 Mbps, 1 Gbps

İletim Modu

Yarı dubleks

Yarım / Tam dubleks
Cihaz KategorisiAkıllı olmayan cihazAkıllı cihaz

Veri iletimi için kullanılan adresMAC adresini kullanırMAC adresini kullanır
LAN, MAN, WANLANLAN
İnternet Bağlantısı İçin Gerekli mi?HAYIRHAYIR
Veri iletimiElektrik sinyali veya bitFrame (L2 Switch) Frame & Packet (L3 switch)
Spanning-TreeYOKVAR

Switch ve Hub hakkında merak edilen farkları basit bir anlatımla anlatmaya çalıştık. Diğer merak edilen sorular ve konu hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*