Anasayfa / Bilişim / Doodle Nedir ? Google Özel Günlerimizi Neden Hatırlamıyor

Doodle Nedir ? Google Özel Günlerimizi Neden Hatırlamıyor

Reklamlar

Doodle, özel günleri , yıl dönümlerini ve ünlü insanları anmak amacıyla Google logosunda yapılan günlük değişiklerdir. İlk olarak 1998 yılında Google’ın kurucuları Larry ve Sergey’in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle ortaya çıktı. İlerleyen günlerde kullanıcıların beğenisinin artmasıyla birlikte Google, kullanıcılarını gülümsetmek ve şaşırtmak için profesyonel Doodle çizimleri sunmaya başladı.

Google Türkiye’yi unutuyor mu ?

Ülkemizde Google’a yapılan en büyük eleştirilerden biri de, özel günlerimizin hatırlanmaması. Yandex tüm özel günleri hatırlarken Google çoğu zaman bu günleri es geçmektedir.

Reklamlar

23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi bizim için manevi değeri çok yüksek lan bu günlerde Google neden Doodle yapmıyor ? Kullanıcılardan bu soruyu çok sık alıyoruz. Özellikle 10 Kasım Atatürk’ü anma günü ve Atatürk haftasında yapılan eleştirilerden sonra Google , Doodle yapmak yerine, siyah bir karanfil ile bu günü anmaya başlamıştı. Google bu konuda yaptığı açıklama “Bizler, sadece kullanıcıları gülümseten sevimli süprizler yapmak istiyoruz” Tabi bu açıklama bazı özel günler için geçerli olabilir fakat tüm milli bayramlarımız için geçerli olmuyor malesef. Peki bu konuda biz internet kullanıcıları nasıl bir farkındalık yaratabiliriz ?

Doodle talepleri nasıl yapılır ?

proposals[at]google.com mail adresini kullanarak, bir sonraki Doodle taleplerimizi iletebiliriz. Bu konuda ne kadar fazla talep gönderebilirsek, o kadar faydalı olacaktır. Bu sayede anılmayı hakeden birçok milli bayram ve önemli kişilerin anılmalarını sağlayabiliriz. “Kullanıcılardan gelen fikirler doodle ekibini her zaman heyecanlandırır. Kullanıcılarımız bir sonraki Google doodle için fikirlerini e-postayla proposals[at]google.com adresine iletebilirler. Ekip, her gün yüzlerce istek aldığından maalesef her isteği yanıtlayamıyoruz. Ancak hepsini okuduğumuzdan emin olabilirsiniz

Sizlerde yukarıdaki mail adresini kullanarak özel günlerimizin anılmasını talep edebilirsiniz. Fikirlerinizi yorum atarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*