Anasayfa / Mobil / Mobil veri çalışmıyor açılmıyor çözümleri

Mobil veri çalışmıyor açılmıyor çözümleri

Hücresel veri veya mobil veri, akıllı telefonunuz için gerekli olan en temel özelliktir. Mobil veri çalışmıyorsa, yapmanız gereken temel işlemler vardır. Bu işlemleri yaparak, mobil veri çalışmıyor veya mobil internet çok yavaş gibi sorunları çözebilirsiniz. Telefonda Mobil veriler çalışmadığı zaman, telefonunuzun dış dünya ile irtibatı tamamen kopar. Whatsapp gibi en temel uygulamaları kullanamazsınız. Telefonunuzun mobil erişiminde sorun yaşıyorsanız aşağıdaki çözüm yöntemlerini sırasıyla deneyiniz.

Reklamlar

Telefonun ağ bağlantısını sıfırlayın

Android telefonda çalışmayan mobil veri ayarlarınızı sıfırlamak için basit ve güçlü bir düzeltme SCRTN kodu (Ağı Sıfırlamak için Özel Kod) girmektir. Bu düzeltmenin yalnızca CDMA şebekelerini kullanan telefonlar için geçerli olacağını unutmayın. Bir CDMA şebekesindeyseniz, telefon tuş takımına gidin ve cihazınıza bağlı olarak aşağıdaki kodu girin:

Google Piksel, Moto G4 : * # * # 72786 # * # *
Nexus 5, Nexus 6, Moto G5 : # * # * 72786 # * # *
Diğer Android telefonlar : ## 72786 #

Reklamlar

Doğru ağ modunu seçin

En basit çözümle başlayarak, güncelleme sırasında veya yalnızca telefonun varsayılan ayarlarında, telefonunuzun şebeke modunun (3G, 4G, vb.) kapsama sağlayacak şekilde ayarlanması mümkündür. Örneğin, bir 4G telefonunuz varsa, bu 4G şebekesini yakalamak için her zaman ağ modlarınızda 4G’nin seçili olduğundan emin olmalısınız. Telefonunuz 4G değilse ve onu bir şebeke modu olarak tanımlayan bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorsanız, telefonunuz, ulaşamadığı 4G sinyallerine bağlanmaya çalışıyor olabilir.

“Ayarlar > Mobil veri > Şebeke modu” na gidin, ardından telefonunuza en uygun şebeke modunu geçin. Telefonunuz 4G destekliyorsa mevcut en iyi sinyale bağlanması için 2G / 3G / 4G otomatik seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Sim kartınızı çıkarıp yeniden takın

Bu tarz sorunlarda “telefonunuzu yeniden başlatın” ve “SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın” gibi önerileri sıkça duyabilirsiniz fakat bunlar temel olarak iyi bir çözüm yöntemidir. Başka bir seçenek de sorunun telefondan mı, yoksa karttan mı kaynaklandığını görmek için telefonunuzu başka bir SIM kartla test etmektir. Ayrıca, telefonunuzu yeniden başlatmanız için yardımcı olabilecek küçük bir tüyo da vardır:

  • Yeniden başlatmadan önce, Uçak Modu’nu açın
  • 30 saniye bekleyin, ardından Uçak Modu’nu kapatın
  • Hala verileriniz yoksa, uçak modunu tekrar açın, telefonunuzu kapatın, bir dakika bekleyin, telefonunuzu tekrar açın, uçak modunu kapatın, otuz saniye bekleyin, ardından mobil verileri açın.

APN ayarlarınızı sıfırlayın

Erişim Noktası İsimleri (APN’ler), mobil şebeke sağlayıcınızın telefonunuzu mobil İnternete bağlaması anlamına gelir. Telefonunuzu IP adresleri ve ağ geçitleri gibi tüm önemli ayarlarla bağlamanızı sağlar. APN ayarlarını sıfırlamak mobil hataları giderebilir.

  1. “Ayarlar -> Mobil Veri / Kablosuz Kontrolleri / Kablosuz ve Ağlar” bölümüne gidin.
  2. “Mobil Ağlar -> Erişim noktası adları” na dokunun.
  3. APN’lerin bir listesini görmelisiniz (potansiyel olarak üzerinde yalnızca bir ağ varken). Sağ üstteki menü simgesine ve ardından “Varsayılana sıfırla” seçeneğine dokunun.

Mobil Veri Sınırınız Var mı?

Her Android telefon, limitinize ulaşmak üzereyken kendi mobil veri limitlerinizi ve uyarılarınızı ayarlamanıza izin verir. Bunlar genellikle varsayılan olarak açık değildir, ancak belki daha önce bir limit belirlediyseniz, bu ayar internete girmenizi engelliyor olabilir. Kontrol etmek için;

  1. Ayarlar > Mobil veri seçeneğine girin.
  2. Mobil veri kullanımını sınırla seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz ancak hala bağlanamıyorsanız, yeni bir SIM kart için mobil servis sağlayıcınızla görüşmelisiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*