Anasayfa / Mobil / Mac, iPhone ve iPad UUID’sini nasıl bulurum

Mac, iPhone ve iPad UUID’sini nasıl bulurum

Mac’inizde, iPhone’unuzda ve iPad’inizde atanmış bir Evrensel Benzersiz Tanımlayıcı (UUID) var. Bu kodlar her cihaza özel olarak tanımlanır ve seri numarasına benzer şekilde, geliştiriciler tarafından her birini ayrı ayrı tanımlamak için kullanılır.

Reklamlar

UUID nedir?

UUID, benzersiz bir kombinasyon oluşturan bir harf ve rakam dizesidir. Mac, iPhone ve iPad’inizde her biri bir UUID’ye sahiptir ve başka hiçbir cihaz tarafından kullanılamaz. Seri numarası ile benzer noktaları vardır ancak seri numaraları cihazınızı Apple ve cep telefonu operatörünüz tarafından tanımlamak için kullanılırken, UUID geliştiriciler tarafından cihazları ayırt etmek için kullanılır.

Normalde, UUID ile çok fazla işiniz olmaz fakat aygıtınızı Apple devoloper programının bir parçası olarak kullanıyorsanız ve çeşitli beya yazılımlar kullanıyrsanız, uygulama geliştiricileri, cihazınızın UUID’sini isteyebilir, böylece yalnızca belirli bir cihazda çalışacak sürümler sağlayabilirler.

Reklamlar

MAC UUID nasıl bulunur ?

Menü çubuğundaki Apple logosunu tıklayın ve ardından “Bu Mac Hakkında” seçeneğini tıklayın.

Daha sonra “Sistem raporu” seçeneğine tıklayın.

Donanım seçeneği altında, UUID öğesinin yanındaki metni not alın.

İPhone ve iPad’inizin UUID’sini Nasıl Bulunur?

İPhone veya iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayın ve ardından iTunes’u açın. Telefonunuzun göründüğü, aygıt simgesini tıklayın.

Cihazınızın UUID’si varsayılan olarak gizlidir; “Seri Numarası” nı tıklayın; UUID’inizi gösterecek şekilde ekran değişecektir.

UUID’yi doğrudan iTunes içinden de kopyalayabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*