Anasayfa / Mobil / Powerbank telefona zarar verir mi ?

Powerbank telefona zarar verir mi ?

Bugünlerde kullanıcıların cep telefonlarını kullanım şekli, telefonları çok şarj etmeyi gerektiriyor. Gün içinde akıllı telefonların çok sık kullanımı ile birlikte, telefon bataryaları kullanıcıların gereksinimleri karşılayamıyor ve kullanıcılar, powerbank gibi mobil şarj sistemlerine yöneliyor. Duvar prizlerine bağlı kalmak çok tercih edilen bir şarj etme yöntemi olmadığı için tüm kullanıcılar powerbank şarj kitlerini tercih ediyor. Peki powerbank telefonlar için zararlı mı ? Powerbank ile şarj edilen telefonların etkisine yakından bakalım

Reklamlar

Powerbank’lar mobil cihazınızı daha sonra mobil cihazınızı şarj edebilmeniz için enerjiyi depolar. Pek çok rapor, uzun vadede Powerbank’ların cep telefonunun pil ömrüne zarar verme ihtimalini göstermiştir. Çoğu cep telefonu, yaklaşık 5V’luk bir çıkış voltajı sunan şarj cihazı veya taşınabilir bir şarj cihazı gerektirir. Piyasada birçok sahte powerbank ile karşılaşabilirsiniz. Bu cihazlar, telefonunuza gerektirdiğinden daha yüksek veya daha düşük bir voltaj verebilir. Yanlış voltajla şarj etmek, telefonunuzun piline gerçekten zarar verebilir. Öte yandan saygın bir şirketten, uygun bir şarj kablosuyla birleştirilmiş kaliteli bir taşınabilir şarj cihazı , özellikle voltaj çıkışı telefonunuzunkiyle aynı ise, hiçbir sorun çıkarmaz. Buna ek olarak, kaliteli Powerbank oldukça verimlidir ve cihazınızı aşırı şarj, aşırı ısınma, aşırı akım ve aşırı voltajdan korur.

Powerbank pil performansını etkiler mi ?

Kalitesiz bir powerbank, bataryanızın ömrünü ciddi derecede etkiler. Farklı voltaj değerlerine sahip cihazlar, şarj sırasında ısınma gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Bu durum bataryanızın ömrünün normal kullanıma göre daha da düşürecektir.

Reklamlar

Zayıf bir batarya, telefonunuzu sürekli şarj etmeniz anlamına gelir. Genel olarak, tipik bir lityum pil en az 500 tam şarj döngüsüne sahip olacaktır. Cep telefonunuzun bataryası, cihazınızı şarj ederken yavaşça meydana gelen kimyasal reaksiyon nedeniyle zaman içinde etkisini kaybeder. Biz buna kısaca batarya ölüyor diyebiliriz. Bu nedenle, bir buçuk yıl boyunca her gün tam olarak şarj ederseniz, piliniz 500 şarj döngüsünü aşacak ve gözle görülür şekilde daha kötü bir şekilde çalışacaktır. Neyse ki, eğer bu sorunla uğraşıyorsanız pilinizi değiştirmenize izin veren birkaç telefon var.

Powerbank kullanmalı mıyım ?

Sonuç olarak, Evet kullanabilirsiniz fakat seçim yaparken kesinlikle kaliteli markaları kullanmanızı öneriyoruz. Kaliteli bir powerbank ile telefonunuzu şarj etmek, pil ömrüne zarar vermez veya etkilemez. Ek olarak Powerbank kapasitesinin, aygıtınızın kapasitesinden daha yüksek olduğundan emin olun. Örneğin, telefonunuzun kapasitesi 2500mAh ise, 2000mAh kapasiteli bir güç bankası tamamen % 0-100 arasında şarj edemez, oysa 10000mAh kapasiteli bir güç bankası telefonunuzu 0-100 arasında şarj edebilir.

Powerbank alırken kaliteli ürün tercih etmeye ve voltaj değerlerine dikkat etmeyi unutmayın! Umarız faydalı olmuştur.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. powerbank telefona hiçbir zarar vermez bu zamana kadar sorunsuz kullandım ama kaliteli olması gerek tabiki

  2. xioamı powerbank aldım burda yazanlara göre telefonuma herhangi bir zararı yok değil mi ? başka önerdiğiniz bir marka var mı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*