Anasayfa / Yazılım / İşletim Sistemim Kaç Bit Öğrenme

İşletim Sistemim Kaç Bit Öğrenme

İşletim sisteminizin 32 mi yoksa 64 bit mi olduğunu, aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek öğrenebilirsiniz. Windows 7 , Windows 8 , Windows 10 gibi tüm sistemlerde bu işlemleri yaparak bit bilgisini öğrenebilirsiniz. 34 ve 64 bit arasındaki farkları daha önceki yazılarımızda anlatmıştık fakat kısaca özel geçmek gerekirse; 32 bit 4 GB Ram destekler, 4 GB üstü ram değerleri için 64 bit işletim sistemi tercih edilmelidir. 32 bit sistemlerde yazılımlar için belirlenen bir ram kullanım sınırı vardır fakat 64 bitte böyle bir sınır yoktur. Özel bir yazılım kullanıyorsanız ve bu yazılım çok fazla bellek kullanıyorsa 64 bit sistemlerde kullanmak daha faydalı olacaktır.

Reklamlar

Temel olarak 64 bit işletim sistemleri, 32 bit sistemlere göre daha yüksek performans sunar. Bazı yazılımlar özellikle sadece 64 bit sistemler için sunulmaktadır. Bu yazılımları kullanabilmek için de 64 bit sisteme ihtiyacınız vardır. Sisteminizin bit bilgilerini öğrenmek için 2 farklı yol vardır.

Windows 7-8-10 kaç bit nasıl öğrenirim ?

Başlat / Çalıştır’a ( Windows + R) Dxdiag yazarak directx tanı aracına giriş yapıyoruz. Açılan uyarıya evet diyerek devam edebilirsiniz.

Reklamlar

Tanı aracında “İşletim sistemi” seçeneği altında sahip olduğunuz sistemin tam özelliklerini görebilirsiniz.

Ayrıca sistem özet ekranında da bu bilgileri görebilirsiniz. İşlem için; Bilgisayarım’a sağ tıklayın / Özellikler seçeneğine tıklayın.

Sistem türü; 64 bit veya 32 bit olarak görebilirsiniz.

Bit değerlerinizi öğrenebileceğiniz en kısa 2 yöntem yukardaki gibidir. Bunun haricinde görebileceğiniz birçok alan vardır fakat en kısa ve kolay yöntem bunlardır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*