Anasayfa / Yazılım / SQL dosyası nasıl açılır

SQL dosyası nasıl açılır

Bugünkü konumuz: SQL dosyası nasıl açılır ?

SQL, verileri işlemek için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir. SQL sisteminin temel kullanım alanları veritabanlarıdır. Veritabanlarında saklanmış olan verilerin işlenmesini sağlamaktadır. Hedeflenen görev için verilerin modellenmesine yardımcı olan SQL, sorgulama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. SQL ile sorgulama yapmak için; Oracle, Microsoft SQL server, MysQL, Access gibi yazılımlar kullanılmaktadır.

Reklamlar

SQL hakkında başka bir yazıda daha detaylı bir yazı planlıyoruz fakat bugün asıl konumuz; Sql dosyasını bilgisayarda nasıl açabiliriz ? Bunu yapmak için standart bir metin editörü kullanabilirsiniz fakat verileri tespit etmek zor olacağı için Notepad++ bu konuda yardımımıza koşuyor.

Notepad++ yazılımını indirmek için tıklayın

Reklamlar

SQL dosyası nasıl açılır ?

Notepad++ yazılımı kurduktan sonra, açmak istediğiniz SQL dosyasına sağ tıklayıp “Edit with notepad++” seçeneğine tıklayın.

SQL dosyanız, oldukça anlamlı ve filtrelenmiş bir biçimde görüntülenecektir. Bu sayede dosya üzerinde istediğiniz değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.

SQL dosyalarınızı görüntülemek için ve bu yöntemi kullanabilirsiniz. Windows metin editörü ile de dosyayı açabilirsiniz fakat içerikleri ayırt etmeniz biraz daha zor olacaktır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*