Anasayfa / Yazılım / Windows Old Silme Nasıl Yapılır

Windows Old Silme Nasıl Yapılır

Reklamlar

Windows işletim sisteminizi yeni bir Windows sürümüne mi yükselttiniz ? Yükseltme işlemi sonrası C: diskinizde Window.old isminde bir klasör oluşur ve bu dosya eski sisteminize döne ihtimaline karşı saklanır. Eğer eski sisteminize geri dönme gibi bir düşünceniz yoksa, bu klasör gereksiz bir şekilde alan kaplamaktadır. Normal dosya silme yöntemleri ile Windows.old klasörünü silemezsiniz.

Windows old klasörü nedir ? Bu klasör windows sürüm yüksetlemerinde oluşturulur. Windows Vista işletim sisteminden bu yana sunulan bir özelliktir. Eski işletim sisteminize ait olan tüm kullanıcı hesapları, kullanıcı ayarları, yüklü yazılımlar bu klasörde tutulur. Windows işletim sistemlerinde bulunan Go back özelliği ile eski sürümlerinize dönüş yapabilirsiniz. Şimdi gelelim dosyayı silme işlemine..

Reklamlar

Windows.old klasörü silme

Komut satırına yazacağımız bir komutla dosyayı çok kolay bir şekilde silebilirsiniz. İşlem için, Başlat / Çalıştır’a cmd yazarak komut satırına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Komut alanına aşağıdaki komutu kopyalayın.

RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old

Komutu kopyalayıp Enter’a basın. Windows.old klasörü silinmiş olacaktır. Alternatif olarak disk temizleme işlemini de kullanabilirsiniz.

Disk temizleyici ile de klasörü silebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınızda arama  bölümüne Disk temizleme yazın veya Bilgisayarım altındaki C sürücüsünü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin. Genel altında Diski temizleye tıklayın.
  2. Disk Temizleme ekranında, Sistem dosyalarını temizle’yi tıklatıyın.
  3. Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, Sistem dosyalarını temizle‘yi tıklatın. Önceki Windows yüklemeleri seçeneğini işaretleyin. Tüm seçenekleri de işaretleyebilirsiniz.
  4. Dosyaları Sil‘i tıklayın.

Tarama işlemleri tamamlandıktan sonra eski sistem dosyaları bilgisayarınızdan tamamen kaldırılmış olacaktır. C: diskinize girerek dosyayı kontrol edebilirsiniz. Klasör mevcut ama içeriği boş ise manuel olarak da dosyayı silebilirsiniz. Old klasörü silindikten sonra eski işletim sistemi versiyonunuza geçemezsiniz. Bu yüzden dosyaları silmeden önce herhangi bir yedeğiniz varsa klasör içinden bu yedekleri almanızı tavsiye ederiz. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*