Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar’a Android İşletim Sistemi Nasıl Kurulur

Bilgisayar’a Android İşletim Sistemi Nasıl Kurulur

Android işletim sistemini, bilgisayar veya tabletlerinize kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bilgisayarınıza tıpkı Windows işletim sistemlerini kurar gibi Android’in herhangi bir versiyonunu kurabilirsiniz. Üstelik bu işlemi yapmak oldukça kolay. Bilgisayar ve sistem kurulumları hakkında az da olsa bilgi sahibiyseniz, aşağıdaki resimli anlatım sayesinde bu işlemi yapabilirsiniz.

Reklamlar

Android kurulumu için 2 GB boyutunda Flash disk veya SD karta sahip olmanız gerekiyor. Kurulum yapacağınız cihaz ve diskinizdeki bilgiler silineceği için işlemlere başlamadan önce yedeklerinizi almanızı öneririz. Öncelikle Android işletim sistemimizi indirerek, diskimize boot ayarlarını yapacağız. Daha sonraki adımda sistem kurulumunu kısa sürede yapabilirsiniz. Sistem kurulumu yaklaşık 5-10 dk kadar sürmektedir.

Bootable bir disk olusturmak için Rufus yazılımını indirin.

Reklamlar

Cihazımıza uyumlu android sistemi indirmek için Tıklayın.

Rufus, USB anahtar/bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır. Yazılımı çalıştırdıktan sonra dosya sistemi olarak FAT32 seçiyoruz.

Create a bootable disk using seçeneğini aktif hale getirdikten sonra sürücü simgesine tıklayarak indirdiğimiz android iso dosyasının yolunu gösteriyoruz.

Start seçeneğine tıklayarak flash diskimizin yüklemesini başlatıyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra Flash diski kurulu yapağımız cihaza takıyoruz.

Tablet veya bilgisayarınızı Usb bellekten boot edin.

Kurulum aşamasında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. En altta bulunan “İnstallation – install android-x86 to harddisk ” seçeneğine tıklayın. Burada diskinizi biçimlendirerek yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Yeniden başlattıktan sonra android kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. Burada dil ve hesap ayarları gibi ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Son aşamada android masaüstü ekranını görebilirsiniz. Kurulum başarıyla tamamlanmıştır.

Sunulan android sürümleri kararlı sürüm olmadığından birçok hata ve sistem sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Genel anlamda sistem sorunsuz çalışmaktadır fakat yaşayacağınız sorunlarda Android resmi sayfasından destek alabilir veya yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*