Anasayfa / Yazılım / Bitlocker Nedir Nasıl Kullanılır

Bitlocker Nedir Nasıl Kullanılır

Merhaba ozengen.com takipçileri. Bugün sizlere Bitlocker nedir ? nasıl kullanılır ? konularında bilgi vermeye çalışacağız. Bitlocker Windows işletim sistemlerinde sunulan bir veri güvenliği , dosya şifreleme sistemidir. Sabit diskler veya taşınabilir disklerde özelliği kullanabilirsiniz. Verilerinizin güvenliğini korumak için oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrı ayrı dosyaları şifrelemenizi sağlayan Dosya Şifreleme Sistemi’nden (EFS) farklı olarak, BitLocker sürücünün tamamını şifreler. Normal şekilde oturum açıp dosyalarınızla çalışabilirsiniz ancak BitLocker, korsanların parolanızı keşfetmek için kullandıkları sistem dosyalarına erişmesini veya sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarıp farklı bir bilgisayara takarak sürücünüze erişmesini engelleyebilir.

Reklamlar

BitLocker ile şifrelenmiş bir sürücüye yeni dosyalar eklediğinizde, BitLocker bu dosyaları otomatik olarak şifreler. Dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandıkları sürece şifrelenmiş halde kalırlar. Başka bir sürücüye veya bilgisayara kopyalanan dosyaların ise şifresi çözülür. Dosyaları başka kullanıcılarla paylaşıyorsanız (örneğin ağ üzerinden), o dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandığı sürece şifreli halde kalır, ancak yetkili kullanıcılar bunlara erişebilir.

İşletim sistemi sürücüsünü şifrelerseniz, BitLocker başlangıç sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar (örneğin, BIOS veya başlangıç dosyalarındaki değişiklikler) olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler ve sürücünün kilidinin açılması için özel bir BitLocker kurtarma anahtarının girilmesini gerektirir. BitLocker‘ı ilk kez açtığınızda bu kurtarma anahtarını oluşturduğunuzdan emin olun; aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongası varsa, BitLocker, şifrelenmiş işletim sistemi sürücüsünün kilidi açılırken kullanılan anahtarları bu yongayı kullanarak mühürler. Bilgisayarınızı başlattığınızda, BitLocker, TPM’den sürücünün anahtarlarını isteyip sürücünün kilidini açar.

Reklamlar

Veri sürücülerini (sabit veya çıkarılabilir) şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.

BitLocker‘ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır ?

Bitlocker’i etkinleştirmek veya kapatmak oldukça pratik bir işlemdir.

Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\BitLocker Sürücü Şifrelemesi veya BitLocker özelliğini kullanmak istediğiniz diske sağ tıklayıp “Bitlocker’i Aç” menülerini kullanarak işlemi başlatabilirsiniz.

bitlocker ac

Hemen sonrasında sürücü şifreleme seçenekleri karşımıza gelecek.Burada sürücü kilidini açmak için kullanacağımız yöntemi belirliyoruz.Elimizde akıllı kart olmadığından biz parola kullan seçiyoruz ve parolamızı yazıyoruz.Parolanın içersinde harf rakam veya özel karakterler kullanmamız gerekiyor.Ayrıca Kilidin otomatik açılmasını istiyorsak en alttaki otomatik aç seçeneğini seçebiliriz.

bitlocker sifreleme

Sonraki bölümde ise parolamızı unuttuğumuzda, kilidimizi açmamız için gereken, kurtarma anahtarımızı kaydetme seçenekleri karşımıza çıkıyor.Burada bu anahtarı bir flash diske,dosyaya kaydedebilir yada direk yazıcıdan çıktı alabiliriz.Biz dosyaya kaydet seçeneğini seçiyoruz. Gerekli durumlarda bu dosya kullanılarak parolamızı sıfırlayabiliriz.

bitlocker yonet

Şifreleme işleminin ardından sürücü üzerinde bazı değişiklikler yapabiliriz.Bunu için sürücü üzerine sağ tıklayıp Bitlocker’i yönet seçeneğini seçiyoruz.

Bitlocker Nasıl Kapatılır

Bitlocker’i açtığımız menüyü tekrar açarak “Bitlocker’i kapat” seçeneği ile özelliği kapatabilirsiniz.

Not

  • BitLocker Sürücü Şifrelemesi kullanarak sürücüleri şifreleme olanağı yalnızca Windows 7 Ultimate ve Enterprise sürümlerinde bulunmaktadır.

    Bir ekran okuyucu uygulaması kullanıyorsanız, Karşılama ekranından önce görüntülenen BitLocker PIN giriş ekranı veya BitLocker kurtarma ekranı gibi BitLocker ekranlarını duyamazsınız.

Bitlocker hakkında merak ettiğiniz konuları bizlere sorabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

4 yorum

  1. Bitlocker kurtarma anahtarı girin diyor ama şifreyi bilmiyorum ne yapmalıyım

    • Semra hanım 1 yıl önce yazmışsınız sorduğunuz soruya site yönetimi cevap vermesi gerekir iken (site yönetimi kendi yazdıkları yazıda bunu bize sorularınızı yazabilirsiniz diyerek belirtmişler) cevap verilmemiş. Sorunuzun yanıtı; Yukarıda ki site yönetiminin yazdığı yazı iyi okuyup anlamanız gerekiyor, eğer Bitlocker açtığınız esnada bir şifre oluşturup kaydetmedi iseniz bildiğime göre şifre girmeden Bitlocker kapatılamaz yani Bitlocker diskler veya genel olarak bilgisiyar için açtı iseniz yapmanız gereken bilgisayara temiz bir format atmaktır ancak bu şekilde düzeltebilirsiniz, önce başka dosyalarınız varsa onları başka bir diske alın ve temiz bir format için bilgisayarı kapattıktan sonra C diski hariç ve klavye mouse hariç diğer disk ve usb bağlantılarını çıkartınız bu temiz bir format için yapılması gerekiyor ve daha önceden format için hazırladığınız format flaş diskini usb ye takınız bununla bilgisayarı başlatıp Bios ekranı ve ufak ekranından Flaş diski başlatma kısmına alarak (ok tuşları ve enter tuşu ile) bilgisayarı bununla açılacak şekilde ayarlayıp başlatın. Format konusunu da yazarsam yazı uzayacak hiçbir şey bilmiyorsanız önce Google de araştırın format atma format için flaş disk oluşturma konularını. Kolay gelsin.

  2. bitcoker kurdum veri yükleyemedim yazma korumali oldu kapatma işlemide yapmıyor çöp oluyor kısacası ilk yaptığımda 80 gb dosyaları ne değişiyor ne de bozuluyor çözme işlemi yapmıyor kısacası

  3. Akıllı Kart Nedir ? ve nasıl oluşturulur açıklarmısınız ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*