Anasayfa / Web Tasarım / Google, spam’a neden göz yumuyor ?

Google, spam’a neden göz yumuyor ?

Bazı haber sitelerinde haber okurken; sadede neden gelmiyor diye sinirlendiğiniz oldu mu? Olduysa o haber sitesinde bir spama maruz kalmışınız demektir. Siz, önünüze konulan spam, çöp haberle oyalanırken aslında o sitenin de Google’da ilk sıralara çıkmasına da yardım etmiş oluyorsunuz.

Reklamlar

Google’ın web gezgini akıllı robotları; ya spam haberlere göz yumuyor ya da bu robotlar sandığımız kadar akıllı değil. Bunun ispatını Google’ın kendi uygulaması ile ortaya koyacağız. Yazının sonunda vereceğim bir örnekle siz de bunu Google’da test edeceksiniz ve sonucu görünce şaşıracaksın.

Ama önce haber kavramına açıklık getirelim. Bilindiği üzere haberin en temel unsuru; açık, sade ve kesinlik belirtir şekilde olmasıdır. Anayasada ifade edilen basın özgürlüğünün gerekçesi yani hukuki temeli, gücü halkın haber alma hakkına dayanır. Bu yüzden toplumu doğru bir şekilde bilgilendirmek basının görevidir.

Reklamlar

Hemen her gün arama yaptığımız Google sisteminde de akıllı botlar bulunmaktadır. Googlebot denilen bu akıllı robotlar dünyadaki web sitelerini sürekli ziyaret ederler. Özgün içerik bulduklarında da bunu Google’da indekslemesi için Google arama motorunun sistemine iletirler.

Böylelikle diyelim siz Google’da bir kavram veya haber aradınız. Google, bununla ilgili en güvenilir, özgün, doğru ve sade bilgiyi hangi web sitesinde bulacağınızı listeler. Yani Google’ın bu akıllı robotlarının verdiği rapor doğrultusunda siz, bilgi kaynağına yönlendirilmiş oluyorsunuz. İşte rant kavgası da burada başlıyor. Çünkü yönlendirme ne kadar çok olursa o sitenin reklam pastası o kadar büyük olur. Yani işin ucunda para var.

2014 yılında Google, Türkiye’nin önde gelen bazı haber sitelerini, haber indeksinden bir süre çıkarmıştı. Google, bu sitelerin; sıralamasında öne çıkmak için spam veya çöp içerik üreterek Google robotlarını aldattığını, bu sayede aramalarda ilk sıraya çıktıklarını tespit etmişti. Bu nedenlerle bu siteleri bir süre Google sıralamasından çıkarmıştı.

Şimdi ise uzun süreden beri yine bazı ulusal haber siteleri halkın vaktini de çalarak, gereksiz ve çöp haber yoluyla Google’da ilk sıraya çıkmaya çalışmaktadırlar. Haber siteleri için Google’da ilk sıra, reklamda da ilk pay alacak demektir. Google, 2014 yılında bazı haber sitelerinin haksız girişimini kendisi tespit etmiş ve bu haber sitelerini cezalandırmıştı. Peki, benzer bir duruma şimdi neden göz yumuluyor? Öyle ya da böyle buradan üç sonuç çıkıyor: Devamı…Yazının tamamını Yeni Mesaj Gazetesinden okuyabilirsiniz.

Alıntı: Av. Kâzım Üstün

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*