Anasayfa / Web Tasarım / Google Adsense ile Çok Para Kazanma İpuçları

Google Adsense ile Çok Para Kazanma İpuçları

sdsense2

Reklamlar

Google Adsense ile para kazanmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken en önemli noktalardan biri en çok kazandıran kelimeleri tespit edebilmek. Eğer bu tespiti yapamazsanız Google Adsenseden para kazanma hayalleriniz suya düşebilir. Peki, Google Adsensede en çok kazandıran kelimeler nasıl bulunur?

Bu sorunun cevabı basit olmamakla birlikte çok zor da değil. Otomatik olarak bu işi yapabileceğiniz bazı programlar bulunuyor. Fakat programlara para ödemek yerine bunu kendiniz yapabilirsiniz. Çok kazandırdığı bilinen -tabi rekabeti de fazla olan- bazı konu başlıkları mevcut. Bunlardan en çok bilinen üç tanesi turizm, finans ve sağlık konuları. Bu iki yöntemin dışında Google veya diğer arama motorlarında bu tip kelimelerin listesini bulabilirsiniz. Ama ne kadar faydalı olacağı tartışılır. En verimlisi kendi kelimelerinizi kendinizin bulmasıdır. Dolayısıyla ben bu yazımda doğrudan size kelime vermeyeceğim. Bunun yerine hangi mantığı kurarak araştırma yapmanız gerektiğine değineceğim.

Reklamlar

Kelime araştırması yaparken kendinize sormanız gereken ilk soru şu: Reklamveren olsaydım satış başına elde edeceğim kârın ne kadarını reklam maliyeti olarak ayırmak isterdim? Cevap vermeden önce reklamlardan yapacağınız geri dönüşümün %5-10 arasında olduğunu düşünmeniz de gerekir. Bu durumda sorunun cevabı %1-2 olacaktır. Yani bir reklamveren, satışı için reklamını verdiği ürün veya hizmetten elde edeceği kârın %1-2 civarında bir kısmını tek tıklama için ödemeyi göze alabilir. Bahsettiğim durum büyük bir çoğunluk için geçerlidir. Akabinde kendinize sormanız gereken ikinci soru da şu: Hangi ürünler veya hizmetler minimum 50TL civarı kâr kazandırabilir? Bu soruya verdiğiniz her cevap sizin anahtar kelimeniz olabilir. Bu noktadan sonra>>Google Adwords: Anahtar Kelime Aracı <<ile anahtar kelimenizi taratın.

Anahtar kelimelerinizi tespit ettikten sonra ilgili sektörle ilgili web sitesi kurabilir veya mevcut websitenize ilgili anahtar kelimeler geçen makaleler ekleyerek bu şekilde ziyaretçi çekmeye çalışabilirsiniz. Tabii ki o sayfada çıkacak reklamlardan elde edeceğiniz tık başı kazançlar diğerlerine göre çok daha fazla olacaktır.

Aşağıda iki farklı ekran görüntüsü bulunuyor. Birincisi yukarıda bahsettiğim şekilde tespit ettiğim bir anahtar kelime üzerine kurduğum sitenin gelir tablosu ve tık başına ortalama olarak yaklaşık 0,12$ kazanç sağlamış. İkincisi ise rastgele kurulmuş en az 20 farklı sitenin bulunduğu bir hesabın tablosu ve tık başına ortalama 0,06$ kazanç getirmiş. Gördüğünüz gibi durum ortada. Anahtar kelime seçimini iyi yaparsanız en büyük engeli aşmış olursunuz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*