Anasayfa / Web Tasarım / Bir sitenin eski halini nasıl görürüm ?

Bir sitenin eski halini nasıl görürüm ?

Wayback Machine, web sitelerini sık sık tarayan ve belirli bir zamanda sitelerin anlık görüntülerini alan çevrimiçi bir hizmettir. Bu servisi kullanarak, sitelerin geçmişte nasıl göründüğünü görebilir, sitenin ilgili tarihte yayınladığı içerikleri görebilirsiniz.

Reklamlar

Wayback Machine’i kullanarak, hemen hemen her sitenin ömrü boyunca neye benzediğini görebilirsiniz. Web siteleri sık sık değişir ve bu web sitelerini yöneten yasalar da değişir. Wayback Machine, veri kaybı, içerik üzerindeki yeni sansür veya sadece meraktan kaynaklansın, artık web’de bulunmayan içeriği görmenizi sağlar.

Not: Belirli sitelerde, sitenin şifre korumalı olması, robots.txt tarafından engellenmesi veya başka bir nedenle erişilemez olması nedeniyle görünmeyebilir.

Reklamlar

İlgili adrese giriş yapıyoruz.

https://archive.org/web/

Adres satırına, arşivini görmek istediğiniz site adresini yazın.

Sonraki sayfada, girilen web sitesinin anlık görüntüsünü içeren tüm yılların bulunduğu bir zaman çizelgesi göreceksiniz. Ayrıca, iki tarih arasında web sitesinin kaç anlık görüntüsünün olduğuna dair bir grafik görebilirsiniz.

Görüntülemek istediğiniz yılı seçin.

Şimdi seçilen yılın takvim görünümünü göreceksiniz. Yıl boyunca belirli tarihlerde, belirli bir renkle vurgulandığını fark edeceksiniz. İşte onların ne anlama geldiği:

  • Renk yok:  Web sitesi bu tarihte kaydedilmedi.
  • Mavi:  Web sitesi bu tarihte başarıyla kaydedildi.
  • Yeşil:  Bu, (3xx) yeniden yönlendirmeyi gösterir.

Ayrıca bazı dairelerin diğerlerinden daha büyük olduğunu da fark edeceksiniz. Bu, web sitesinin belirli bir tarih için birden fazla anlık görüntüsüne sahip olduğu anlamına gelir.

İmlecinizi tarihin üzerine getirip açılır menüden anlık görüntüyü seçerek görüntülemek istediğiniz tarihi / saati seçin.

Artık web sitesinin arşivlenmiş sürümüne, eski haline göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*