Anasayfa / Mobil / iphone kulaklık modundan çıkarma nasıl yapılır

iphone kulaklık modundan çıkarma nasıl yapılır

iPhone telefonlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan “Telefonun kulaklık modunda kalması” sorununu çözmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Reklamlar

kullanıcılarının sıklıkla karşlaştığı sorunlardan birisi de telefonun kulaklık modunda kalması. iPhone, iPad, iPod Touch’da tüm kullanıcılarda olmasa da ortaya çıkan bir sorun da cihazın kulaklık modunda takılı kalması. Hoparlör veya kulaklığın çok hızlı şekilde çıkarılması, kulaklık veya hoparlörün cihaz işlem yaparken çıkarılması, uyumlu olmayan veya düşük kalite, bilinmedik markaların hoparlörünün kullanılması veya 3.5mm kulaklık girişindeki bir sorun iOS cihazın kulaklık modunda kalmasına sebebiyet verebilir.

Farklı kulaklıkla deneyin

Sorun belki de kulaklığınızda. Tabii ki kutudan çıkan orijinal EarPods’lardan bahsetmiyoruz. Ucuza yurt dışından satın aldığınız bir kulaklık iOS’ta alerji yapmış olabilir. Apple aksesuarları pahalı olduğundan ucuza kapatmak için alternatiflere yönelmek doğru bir karar ancak milyarlık cihaza birkaç liralık markasız kulaklık takmak iOS’un bünyesine ters gelebiliyor. Bu noktada bilindik markaların bütçe dostu kulaklıklarını tercih etmeniz en doğrusu. Başka bir kulaklıkla eşleştirip denemek te fayda etmediyse sonraki adıma geçin.

Reklamlar

Kulaklığı çıkarıp takın

iOS ilginç çalışan bir mobil işletim sistemi; kulaklığınızı çıkardığınızı algılamama ihtimali düşük te olsa var. Birkaç kez kulaklık veya hoparlörü tak çıkar yapmayı deneyin. İşe yaramadıysa sonraki adıma geçin.

Cihazı yeniden başlatın

iOS cihazlarda birçok sorun yeniden başlatmayla çözülebiliyor. Apple’ın yardımc sayfalarında da bahsetmesine rağmen çoğu kullanıcının tebessümle karşıladığı cihazı tekrar başlatıp deneme işe yarayabilir. Cihazı yeniden başlatmak ses çıkış ayarlarını da yenileyeceğinden denemeye değer.

Kulaklık girişini temizleyin

3.5mm kulaklık girişinde biriken bir toz, su kalıntısı vs de soruna sebebiyet verebiliyor. El fenerini alıp kulaklık jakının içerisine dikkatlice bakıp kürdan yardımıyla titiz bir şekilde temizleyin ve bu hareketi birkaç kez üşenmeden yapın. Bu da işe yaramadıysa sonraki adıma geçin.

iOS’u güncelleyin

iOS cihazınız jailbreak’li ise dikkat etmeden yüklediğiniz bir tweak sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir. Cihazı DFU moda alıp kurtarma veya güncellemeyi deneyin. Bu işlem uzun sürecek ancak neticede modifiye edilmiş sistem dosyaları yerini orijinal sistem dosyalarına bırakacak. Diğer deyişle cihaızınız satın aldığınız ilk haline geri dönecek.

Apple Destek

Tüm bunlar işe yaramadıysa geriye tek bir şey kalıyor; Apple Destek. İster Twitter üzerinden isterseniz de web tarayıcınızdan destek ekibine derdinizi anlattığınızda cihazınızın kulaklık modunda kalmasının donanımsal mı yazılımsal mı olduğu ortaya çıkacak, işin ehli kişilerin önerileriyle sorununuzu çözeceksiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*