Anasayfa / Web Tasarım / PHP dosyası nedir nasıl açılır

PHP dosyası nedir nasıl açılır

PHP genellikle web sunucusundaki bir PHP motoru tarafından işlenen web uygulamalarını geliştirmek için kullanılan bir kaynak kodunda yazılmış düz metin dosyasıdır. PHP (Hypertext Preprocessor) kodu içeren web sayfaları; online formları işleyen, saati ve tarihi alabilen veya MySQL veri tabanı gibi bir veri tabanındaki bilgilere erişebilen PHP fonksiyonları içerebilir. Web sayfasının içinde bulunan PHP kodu, Web sunucusunda bulunan ve dinamik olarak HTML üreten bir PHP motoru ile çözümlenir.

Reklamlar

Peki PHP nasıl ortaya çıktı ? PHP, 1994 yılında C programlama dilinde Rasmus Lerdorf tarafından yaratılmıştır. Birincil amacı, çevrimiçi özgeçmişini görüntüleyen ziyaretçileri takip etmektir. Başlangıçta bu senaryolara “Kişisel Giriş Sayfası Araçları” (PHP Tools) adını verdi ve daha sonra şu anki özyinelemeli ismine karar vermeden önce bunları FI (Formlar tercümanı) ve ardından PHP / FI olarak yeniden adlandırdı. PHP, sunucu tarafı programlama dili bilinen tüm web sitelerinin% 78.9’u tarafından kullanılır.

Genellikle bir formu çevrimiçi doldurduğunuzda veya bir web sitesine iletişim bilgileri gönderdiğinizde, arka uç kodu bu bilgiyi PHP dosyasının içindeki bir komut dosyasını kullanarak bir sunucuya gönderir. Sitemizde kullandığımız WordPress de yoğun PHP dosyaları kullanarak kodlanmıştır.

Reklamlar

PHP dosyası nasıl açılır ?

PHP dosyaları , okunabilen düz metinli dosyalar olduğundan, açmak için Notepad, Notepad ++, Sublime Text, Vi vb. basit bir metin editörlerini kullanabilirsiniz.

#Note++ yazılımı bunların içinde en pratik olanıdır. Yazılımı indirin ve bilgisayarınıza kurun.

PHP dosyasına sağ tıklayın ve “Edit with Notepad++” seçeneğine tıklayın.

PHP dosyasını bu şekilde kullanabilirsiniz. Aynı yöntemi macOS ve Linux gibi diğer işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

PHP dosyalarını çalıştırmaya veya yürütmeye çalışıyorsanız, kodu derlemek için bilgisayarınıza PHP’yi indirip yüklemeniz gerekir. Bunun için, local server kurmanız gerekir. WAMPServer veya XAMPP gibi yazılımları kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*