Anasayfa / Web Tasarım / Google Seo Hakkında Herşey

Google Seo Hakkında Herşey

google-seo

Reklamlar

Google SEO

Bu sayımızda Google’ın bizlere sunduğu SEO araçlarını anlatıyoruz. Bu araçlar yardımı ile Google’da yapılan aramalarda nasıl görünebileceğimizi düzenleyebiliyoruz.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları neredeyse tüm dünyada Google öncelikli yapılmaktadır. Bazı ülkelerin izlediği politikalar dışında Google her ülkede

etkili bu nedenden dolayı yapılan tüm değişiklikler Google veritabanında yer alabilmek için yapılmaktadır.

Reklamlar

İşte bu noktada bizlere yardımcı olabilecek Google SEO Araçları;

(Bu araçlar anahtar kelime seçimi – site içi arama motoru optimizasyonu konularında yardımcı olmaktadır.)

* Google Web Yöneticisi AraçlarıSitenizin durumunu Google size sürekli olarak bu araçta göstermektedir. Kişisel olarak görüşümüz bu aracı her site kullanmalı. Sitenizin alt yapısı hakkında pek çok uyarıyı görebilir ve erken müdahale ile yarışta daha fazla aktif rol alabilirsiniz.

Kırık linklerinizi görebilir, site hızı ölçümlerini yapabilir, size karşı uygulanan negatif SEO çalışmalarının önüne geçebilir en önemlisi Google sitenize karşı bir cezai işlem uyguladı ise öncesinden uyarı alabilir ya da ceza için tekrar değerlendirme isteği gönderebilirsiniz. Sonuç olarak tekrarlamak gerekirse her site sahibi bu aracı kullanmalı.

* Google Analytics: Google’ın site sahiplerine sunduğu ve sürekli geliştirdiği trafiğinizi ölçümleyebileceğiniz web analiz aracı. Bu aracı kısaca size Google ağzından iletmek istiyoruz.

“Google Analytics, satışları ve dönüşümleri ölçmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin sitenizi nasıl kullandığı, sitenize nasıl geldiği ve tekrar ziyaret etmelerini nasıl sağlayabileceğiniz ile ilgili yeni bilgiler sunar.”

* Google Trends: Bu araç sayesinde anahtar kelimelerinizin aramalarını kontrol edebilir ve web siteniz ile karşılaştırabilirseniz. Ayriyeten pek çok anahtar kelimeyi kendi arasında da analiz edebilirsiniz.

* Google Traffic Estimator: Daha çok adwords için kullanılan bir araç olsa da arama motoru optimizasyonu için de aklınızda fikir oluşması adına belli karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

* Google Keyword Tool: Anahtar kelimelerin hangi ülkede, hangi dilde ortalama ne kadar arandığını ve rekabet durumunu görebileceğiniz bir araç. Adwords çalışmaları için üretilen bu araç arama motoru optimizasyonu çalışmaları için de hayat kurtarmaktadır.

Her ne kadar Google verileri net göstermese de akıllar da fikir oluşmasını sağlamaktadır. Bir kelime üzerinde çalışma yapmadan önce bu araç ile kelimeyi analiz etmenizde fayda var.

* Google Zeitgeist: Google her yıl sonunda o yıl için özel olarak topladığı verileri bizler ile paylaşıyor. Genel anlamda bazı fikirler verebilecek bu aracı takip etmekte yarar var.

* Google Website Optimizer: Sitenizin farklı sürümlerinizi bu araç sayesinde test edebilirsiniz. Bu sayede en iyi dönüşüm alan sayfalarınızın analizlerini yapmanız mümkün.

Bu aracı sitenizin trafik hacmi belli bir noktaya geldikten sonra kullanmanız ve doğru analizler ile sitenizi şekillendirmeniz dönüşümlerinizin daha çok artmasını sağlayacaktır. A/B Split Testini aklınızın bir köşesine yazın ve ilerisi için mutlaka deneyin.

Sonuç olarak Google’un pek çok farklı amaç için yayına aldığı bu araçları, arama motoru optimizasyonu yardımcı araçları olarak kullanmak bizlerin elinde. Fakat bu araçları kullanarak elde ettiğiniz verilerin %100 doğru olmadığını ancak ulaşabileceğiniz en tutarlı sonuçlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum. Aynı zamanda çok beğendiğim sitenizi yer imlerime ekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*