Anasayfa / Bilişim / Flood ne demek platformlara göre flood türleri

Flood ne demek platformlara göre flood türleri

Flood, sosyal medya veya benzeri topluluklar tarafından kullanılan internet sitelerinde normalin dışında aşırı mesaj gönderimi veya benzeri etkinlikler yapılmasıdır. Kelime anlamı olarak da bakacak olursak Flood; basmak, akın etmek veya istila etmek gibi anlamlara gelmektedir. Bir forum veya web sitesi üzerinde Flood yapan kullanıcılar çok sık mesaj atarak diğer kullanıcıların mesaj gönderme hakkını elinden alırlar.

Reklamlar

Örneğin; instagram’da çok fazla beğeni yapmak,

Çok fazla gönderi paylaşmak,

Reklamlar

Aşırı takip isteği göndermek,

Çok fazla yorum yapmak gibi etkinlikler instagram’da yapılan flood türlerine örnek olabilir.

Bir platformun normal kullanımı için belirlenen kriterler vardır. Örneğimize instagram’dan devam edelim. Gerçek bir kullanıcı bir saat içinde ne kadar beğeni yapabilir ? Bunun mantıklı bir cevabı ve kullanım istatistikleri ortalaması vardır.

Siz eğer bu sayının üstüne çıkıyorsanız, bu bir aşırılık gösterir ve flood yaptığınız anlamına gelir. Flood teriminin açıklaması, her platfom için farklılık gösterebilir.

Whatsapp’da istatistiklerinize bakıldığı zaman, normal kullanım gösteren kişilere göre tanımadığınız kişilere aşırı mesaj gönderimi yapıyorsanız, Flood yaptığınız şüphesi ortaya çıkar.

Normal kullanım sayıları, kendiliğinden ortaya çıkmaz. Gerçek bir kullanıcı Whatsapp’ta ne kadar mesaj atar, instagram’da ne kadar beğeni veya yorum yapar, Facebook’ta ne kadar arkadaşlık isteği gönderir bunların belirli bir ortalaması vardır. Yani Flood şüphesi olan hesapları tespit etmek oldukça kolaydır ve hiçbir platform sebepsiz bir flood cezası vermez.

Her platform için normal kullanımın sınırı vardır. Flood hakkında merak ettiğiniz soruları bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*