Anasayfa / İnternet / Google Arama Geçmişine Nasıl Bakılır

Google Arama Geçmişine Nasıl Bakılır

Google’da yaptığınız aramaları ve internet geçmişinizi Google etkinliklerim sayfası aracılığıyla görebilirsiniz. Etkinlikler sayfasına giriş yaparak arama geçmişi, tarayıcı geçmşi gibi bilgileri görebilir ve dilerseniz silebilirsiniz. Google kullanımınızla alakalı tutulan bu bilgileri dilerseniz kaydedip daha sonra kontrol edebilir, dilerseniz kaydetmesini engelleyebilirsiniz. Etkinlik geçmişinizle alakalı tüm ayarları bu sayfaya giriş yaparak düzenleyebilirsiniz.

Reklamlar

Etkinliğim’deki öğeleri sildiğinizde bu öğeler Google Hesabınızdan kalıcı olarak silinir. Ancak Google, hesabınıza ilişkin hizmetle ilgili bilgileri (ör. hangi Google ürünlerini ne zaman kullandığınız) spam ve kötüye kullanımı engellemek ve hizmetlerimizi iyileştirmek için tutabilir.

Etkinlikler sayfasına giriş yapmak için aşağıdaki linke giriş yapabilirsiniz.

Reklamlar

https://myactivity.google.com/myactivity

Etkinlik geçmişinizi Öğe veya Grup görünümü olarak sıralayabilirsiniz. Sayfayı aşağıya kaydırarak tüm etkinliklerinizi görebilirsiniz.

Konum geçmişi, sesli arama gibi bilgiler etkinlik alanında görünmemektedir. Bu bilgileri görmek veya silmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

  1. Etkinliğim’e giriş yapın. Google Hesabınızda oturum açmanız gerekebilir.
  2. “Etkinliğim” sayfasında, Diğer Diğer Google etkinlikleri‘ni seçin.
  3. Buradan, şunları yapabilirsiniz:
    • Belirli bir etkinliği silme: Silmek istediğiniz etkinliğin altında Sil‘i seçin. Seçiminizi onaylayın.
    • Etkinliği silmek için doğru yere gitme: Silmek istediğiniz etkinliğin altında, uygun seçeneği belirleyin. Söz konusu etkinliği silebileceğiniz bir sayfaya gidersiniz.

Google etkinliklerinizin kaydedilmesi için internet kullanımınız sırasında hesap senkronizasyonunun açık olması gerekmektedir. Hesabınıza giriş yapmanıza rağmen bu bilgilerin kaydedilmesini istemiyorsanız chrome://settings/syncSetup linkini Chrome adres çubuğuna kopyalayarak , gelişmiş senkronizasyon ayarları seçeneğine giriş yapın. Herşeyi senkronize edin seçeneğini değiştirerek senkronize edilmesini istediğiniz bilgileri manuel olarak seçebilirsiniz. Google password ve Etkinlikler menüleri genellikle kullanıcıları endişelenmektedir. Google, bilgilerimi mi saklıyor ? gibi bir soru kafanızda oluşabilir. Bu bilgiler sadece internet kullanımınızı kolaylaştırmak için saklanmaktadır. Yazımızda belirttiğimiz gibi kaydedilmemesini de tercih etmek sizin elinizdedir. İnternet ortamında diğer tüm servislerde olduğu gibi Google hesabınızın güvenliğini sağlamanız çok önemlidir. Bu bilgilere başkalarının erişmesini istemiyorsanız güvenli bir şifre oluşturarak, şifre kurtarma seçeneklerinizi sürekli gözden geçirin.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*