Anasayfa / İnternet / Chrome Tarayıcı “Güvenli ve Güvenli Değil” Uyarısı Nedir

Chrome Tarayıcı “Güvenli ve Güvenli Değil” Uyarısı Nedir

Google Chrome tarayıcı son güncelleme ile birlikte ziyaret ettiğiniz sitelerin güvenliği ile bilgilendirmeler yapmaya başladı. Bir sitenin güvenliğini kontrol etmek için web adresinin sol tarafında bulunan güvenlik durumuna bakabilirsiniz. Peki buradaki Güvenli, Bilgi veya Güvenli değil, Güvenli değil uyarıları ne anlama gelmektedir ? Güvenli değil uyarısı alınan sitelere giriş yapmamalı mıyız ? Bu konuda bilgilendirme yapmaya çalışalım.

Reklamlar

Google, https güvenlik sertifikasına sahip siteleri güvenli olarak işaretlemektedir. Herhangi bir sertifikaya sahip olmayan siteler bilgi olarak işaretlenir.  Sertifikaya sahip olmayan fakat kullanıcılara çeşitli formlar doldurmalarını isteyen sitelerde tehlikeli olarak görünmektedir. Aşağıdaki görselde sitemizin güvenlik sertifikası sahibi olmasından dolayı Güvenli olarak işaretlendiğini görebilirsiniz. Bu uyarıların detaylarını inceleyelim.

Reklamlar

asd

Güvenli

Güvenli uyarısını gördüğünüz sitelerde gönderdiğiniz bilgiler gizli kalır. Her ihtimale karşı, sitelerde güvenli uyarısını görseniz bile , bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olunuz. Doğru sitede olduğunuzu  ve herhangi bir yönlendirme olmadığından emin olmak için site adresini kontrol ediniz.

Bilgi veya Güvenli değil

Güvenlik sertifikasına sahip olmayan sitelerde güvenli değil uyarısını görebilirsiniz. Bu uyarıyı görüyor olmanız sitede virüs olduğu veya zararlı olduğu anlamına gelmemektedir. Buna benzer uyarıları gördüğünüz sitelerde gezinmeniz sorun olmayacaktır fakat özel bilgilerinizi paylaşırken veya ödeme yaparken dikkatli olunuz.

Güvenli değil veya Tehlikeli

Bu uyarıyı gördüğünüz siteleri mümkün olduğunca kullanmamanız gerekmektedir. Sitenin kullanımı ve gizlilik açısından ciddi sorunlar olduğu öngörülen sitelerde tehlikeli uyarısını görebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*