Anasayfa / Donanım / Format Nedir Ben Atabilir Miyim ?

Format Nedir Ben Atabilir Miyim ?

Format

Reklamlar

Arkadaşlar merhaba , bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Format nedir Nasıl atılır amatör bilgisayar kullanıcıları bilgisayarına format atabilir mi bu konuda sizlere bilgi vermeye çalışacağım.  Konuyu mümkün olduğunca en anlaşılır şekilde ele almaya çalışacağım.

Format Nedir ?

Format işletim sisteminizin sıfırdan kurulması anlamına gelir. Profosyonel kullanıcılar için bu tanım yeterli değildir fakat ülkemizde format böyle algılanmış ve böyle sürmektedir. Bilgisayarınızda yaptığınız işlemler , kurduğunuz programlar zamanla bilgisayarınızı yavaşlatır ve bilgisayarınız kullanılmaz hale gelebilir.

Reklamlar

Format Ne Kadar Sürede atılmalıdır ?

Format atmak için bilgisayarınıza virüs bulaşmasına veya gözle görülür sorunlarla karşılaşmanıza gerek yoktur. Format düzenli olarak 6 ayda bir atılmalıdır. Bu süreyi tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Çıkıp 2 yıldır format atmıyorum hiçbir sorunum da yok diyen kullanıcılar olabilir , onlara hak vermekle birlikte , programların sistem çekirdeğini etkilemesi , Ram belleğinin düzensiz çalışması ve Disk’in uzun süre Defrag görmemesi işletim sisteminizi kesinlikle kötü yönde etkilemektedir.

Ben Format Atabilir miyim ?

Hiç tahmin etmediğiniz kadar kolayca yapabilirsiniz . Özellikle değinmek istediğim konuya geldik. Format atmak için bilgisayarcı  bilgisayarcı dolaşmanıza, yüksek ücretler vermenize gerek yoktur. Yazımızı baştan sona okuyun Bilgisayarınıza format atmanıza yardım ederek sizi hem yüksek ücretlerden kurtaracağız hem zaman kazandıracağız. Yazının tamamını okumadan , merak etmeden , öğrenme isteği olmadan zaten hiç başlamayın 🙂 Şimdi işleme başlıyoruz

Format için Gerekenler ?

  • Windows xp ,Windows 7 veya Windows 8 işletim cd’niz (  Orjinal işletim sistemi Tavsiye Edilir )
  • Bilgisayarınıza ait Cd’ler Driver- Sürücüler.

Laptop Format kolay yöntem

Laptoplara format atmak için fabrika çıkışında disklere Gizli partition oluşturulur ve sisteminizin imajı (yedeği) atılır. Bunun amacı bilgisayarınızı tek tuşla kurmaktır. Bunun için hiçbir bilginiz olmasına gerek yoktur. Herkes kolaylıkla yapabilir. Öncelikle Laptop modelinize göre hangi tuşla bunu yapacağınızı aşağıdaki konumuza girerek öğrenmeniz gerekiyor.

Tuşu öğrenmek için tıklayın

Kısayol tuşunu öğrendikten sonra işlemi yapmak için Yedeklerinizi alın ve sisteminizi yeniden başlatın. Örnek olarak ACER laptop kullanıcıları için kısayol tuşu ALT+F10  bilgisayarımız açılırken bu tuşlara basıyoruz ve Sistem kurtarma ekranı açılana kadar bekliyoruz. Ekran açıldıktan sonra sizi yönlendirecektir. Bu yönlendirmeleri takip ederek bilgisayarınıza format atabilirsiniz. İşlem çok kolay bir şekilde ilerler. Yükleme bittikten sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır. Format atma işlemi başarıyla gerçekleştirdiniz Tebrikler.. Üstelik bu kadar kolay bir işlemi yapıp sizden para alan bilgisayarcılardan kurtuldunuz.

Format attıktan sonra bütün sürücüleriniz otomatik olarak kurulacaktır. Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz programlara indirip bilgisayarınıza kurmak. Bunun içinde Google’da arama yaparak istediğiniz programa ulaşabilirsiniz.

format 2

Format atma genel yöntem. Nasıl Atılır ?

Yukarda anlattığımız işlem recovery yani kurtarma bölümü olan bilgisayarlar içindi. Bilgisayarınızda kısayol tuşlarına bastınız fakat sistem hala normal şekilde başlıyor ve kurtarma bölümüne geçiş yapmıyorsa format atma işlemi biraz daha uzayacak anlamına geliyor.

Format Cd’nizi bilgisayarınıza taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarın açılışta CD’yi görmesi için CD’den başlatmamız gerekiyor. Bunun için bios’tan işlem yapılması gerekiyor fakat kolay bir yöntem daha var tabiki. Bilgisayarınızda başlarken Kısayol Boot tuşu ile bilgisayarınızı CD’den kolaylıkla başlatabilirsiniz. Bunu öğrenmek için google’da arama yapabilirsiniz. Örneğin : Toshiba Boot Tuşu , Dell Boot tuşu , Acer Boot tuşu  yazarak tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Başlıca markaların boot Tuşlarını paylaşalım.

ACER:  F12

TOSHİBA : F12

DELL:  F9

HP: F9

LENOVO – IBM : ENTERF1 VEYA F2

CASPER: F12

Boot kısayol tuşları genellikle F2 ve F12 Tuşlarındadır. Bazı modellerde ESC , ENTER Tuşlarında da olabiliyor.

Bundan sonrası için Resimli anlatımımızı takip edebilirsiniz.

 

Bilgisayarı kurduktan sonra yapmanız gereken bütün işlemleri resimli anlatımımızda bulabilirsiniz.

 Sonuç – Amaç

Ozengen.com olarak bilgisayarınıza format atmak için sizleri biraz teşvik etmeye çalıştık. Burda anlattıklarım bu işten para kazananları pek memnun etmeyebilir fakat format için kullanıcılardan para alınması şahsen benim zoruma gitmektedir. ilk kurulumda belki biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat öğrenmek ve tecrübe edinmek kolay değil tabiki.

Umarım sizleri yeterince bilgilendirebilmişimdir. Kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Format atarken takıldığınız noktalarda yardımcı olabilirsiz.

Herkese Kolay gelsin. Bir duanız bizim için paradan değerlidir. 

Serkan ÇATALTAŞ

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz ?

  2. Ben attim ama 2 – 3 saatte atmadi ve en sonda takili kaldi simdi ise cd yok kurulum devam ediyor nasil bitirebilirim yada o kadar surede format atmiyosa bdnim bilgisayarimda mi bi sorun var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*