Anasayfa / Donanım / Yüklü ses çıkış aygıtı yok sorunu çözümü

Yüklü ses çıkış aygıtı yok sorunu çözümü

Windows işletim sistemlerinde, bilgisayarınızda yüklü ses çıkış aygıtı yok hatası ile karşılaşmanız, bilgisayarınızda ses aygıtınızda bir sorun yaşadığınız anlamına geliyor. Bu durumda sağ alt köşede bulunan ses aygıtının üzerinde çarpı işareti olacaktır. Bilgisayarın sesini arttırma veya kısma işlemini yapamazsınız.

Reklamlar

Yüklü ses aygıtı yok hatasının birçok çözümü vardır. En sık karşılaşılan hatayı ve çözüm yöntemini sunmaya çalışacağız. Cihazınızda sorunsuz ses çıkarken, bir anda bu hata ile karşılaştıysanız, yazılımsal birkaç ayar yaparak hatadan kurtulabilirsiniz. Yazılımı kurarken işlemi aygıt yöneticisini kullanarak otomatik olarak yapacağız. İnternetten herhangi bir yazılım indirmenize gerek yoktur. Aygıtı daha önce bilgisayarınıza kurduğunuz için aygıt yöneticisinden cihazı kaldırıp, tekrar donanım taraması yaptığımız zaman otomatik olarak yüklenecektir. Donanımın tekrar aktif olabilmesi için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Hata nasıl çözülür ?

Bilgisayarıma sağ tıklayarak aygıt yönetici seçeneğine giriş yapıyoruz.

Reklamlar

aygit yoneticisi

Aygıtlardan “Ses video ve oyun denetleyicileri” seçeneğini açarak, ses aygıtımıza sağ tıklayıp kaldır diyoruz.

Donanımı kaldırdıktan sonra ekranın üstünde bulunan Donanım değişikliklerini tara seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınız otomatik olarak yazılımı tespit ederek tekrar yükleyecektir. İşlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ek olarak ses çıkış aygıtınızı da varsayılan olarak seçmeniz gerekmektedir.

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Ses menüsüne girerek seçili olan hoparlör’ünüzü seçmeniz gerekiyor. Test için herhangi bir müzik açarak ses simgesinin yükseldiğini gördüğünüz aygıt’a sağ tıklayıp Varsayılan olarak seç demeniz yeterlidir.

ses denetim

İşlemden sonra ses çıkışınızı test edebilirsiniz. Hata devam ediyorsa yorum olarak ses sorununuz hakkında detayları bize iletmeniz halinde tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

6 yorum

  1. Arkadaşlar kaldırıyoruz ama bişey olurmu

  2. aygıt yöneticisine girdiğimde ses için bi çubuk çıkmamakta

  3. toshiba satellite mark laptopum var ve yüklü ses çıkış aygıtı yok hatası oluştu ne kadar video baktıysam olmuyor hparlörü grmüyo kendınden de ses gelmiyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*