Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook USB Güvenlik Anahtarı Nasıl Kullanılır

Facebook USB Güvenlik Anahtarı Nasıl Kullanılır

Facebook hesabınıza üst düzey bir koruma mı sağlamak istiyorsunuz ? Bugün sizlere USB security , USB güvenlik anahtarınını hesabınıza nasıl tanımlayacağınızı anlatacağız. Universal 2nd Factor (U2F), akıllı kartlarda veya belleklerde bulunan benzer güvenlik teknolojisine dayalı uzmanlaşmış USB veya NFC cihazlarını kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı güçlendiren ve basitleştiren açık bir kimlik doğrulama standardıdır.

Reklamlar

Günümüzde Google , Dropbox , GitHub , GitLab , Bitbucket ,  Nextcloud , Facebook gibi sistemlerde güvenlik anahtarı kullanarak hesabınızın güvenliğini arttırabilirsiniz. U2F’yi şimdilik sadece Chrome ve Opera tarayıcılar destekliyor. Diğer tarayıcılar için ekstra eklenti kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden işlemler için Google Chrome tarayıcıyı kullanmanızı öneririz.

FIDO U2F Güvenlik anahtarı’nı (Security Key) Amazon veya Aliexpress gibi sitelerden temin edebilirsiniz.

Reklamlar

Facebook Ayarlar / Güvenlik seçeneğine giriş yapın.

Giriş onayları sekmesinden Güvenlik anahtarları seçeneğine gelerek Anahtar ekle’ye tıklayın.

USB veya NFC aracılığıyla giriş yapmak için bir Universal 2nd Factor (U2F) güvenlik anahtarı kullan.

Bir USB güvenlik anahtarın varsa, bunu Facebook hesabını korumak için kullanabilirsiniz. Açılan ekrana Anahtar ekle diyerek devam ediyoruz.

Güvenlik anahtarınızı bilgisayarınızın USB portuna bağlayın. Fido Usb security aygıtlarının hemen üstünde bir anahtar simgesi varır. Bu simgeye basarak devam seçeneğine tıklayın.

Güvenlik anahtarı tanımlaması yapıldıktan sonra, birden fazla güvenlik anahtarınız varsa bunları birbirinden ayırt edebilmeniz için bir isim verebilirsiniz. Bu aşamaları da tamamladıktan sonra devam seçeneğine tılayın. Bu işlemle güvenlik anahtarı tanım işlemi tamamlanmış olacaktır.

Artık Facebook hesabınıza giriş yaparken şifrenizi girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

İki faktörlü kimlik doğrulaması gerekiyor! Güvenlik anahtarını tak

Bu seçeneği gördükten sonra tekrar güvenlik anahtarınızın ortasında bulunan simgeye dokunarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Peki güvenlik anahtarını kaybederseniz ne olacak ? Güvenlik anahtarınızı kaybemeniz durumunda sayfanın altında bulunan alternatif doğrulama yöntemlerini kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. abdullah yanarateş

    Normal bir USB yi güvenlik anahtarı olarak kullanıyoruz anladığım kadarıyla? Çok güzel bir bilgi, elinize sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*