Anasayfa / Bilişim / Ethernet Kablosu Nedir

Ethernet Kablosu Nedir

Reklamlar

Bilgisayar terimlerinde çokça karşımıza çıkan Ethernet kablosu nedir ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Ethernet kablosu, kablolu ağlarda en çok kullanılan formlardan biridir. Ethernet kablosu bilgisayar, router, modem ve swicht gibi yerel ağları birbirine bağlayan bir bağlantı türüdür. Kablo 100 MHz’e kadar performans sağlar ve aynı zamanda telefon ve video gibi diğer sinyalleri de taşımak için kullanılır.

Ethernet Kabloları Türleri

Ethernet kabloları Cat3, Cat4Cat5 (kategori 5) ve Cat6 (kategori 6)’da dahil olmak üzere birden fazla standardı destekler. Kablolar RJ-45 konnektör ile birbirine bağlanmaktadır. Ethernet kabloları aracılığıyla bilgisayarı birbirine bağlayabilirsiniz. Genellikle kablolar, bilgisayar ve yönlendiricileri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Ethernet kabloları fiziksel olarak katı ve telli olarak adlandırılan iki temel formda üretilmektedir. Çoğu Kategori 5 kablosu, kablonun dış çapının yaklaşık dört katını aşan herhangi bir yarıçapta bükülebilir.

Reklamlar

Katı Ethernet kabloları:

  • Elektriksel parazitlere karşı gelişmiş koruma ve performans sağlar.
  • İş ağlarında, bürolarda , kurumsal alanlarda katların altına sabitlenmiş şekilde daha yaygın olarak kullanılır.

Telli Ethernet kabloları;

  • Fiziksel zararlara ve sorunlara daha güçlü koruma sağlarlar.
  • Ev ağı ve geçici ağlar tarafından daha sık kullanılır.

Ethernet Kablosu kaç m (metre) kullanılabilir ?

Ethernet kabloları, elektrik kabloları gibi iletim mesafeleri sınırlıdır. Genellikle kablonun sınırı için tam mesafe vermek mümkün değildir fakat standart kalitede bir kabloda 100 m‘ye kadar çalışıtırılabilir. Kullandığınız kablonun kalitesine ve iletkenlik özelliğine göre bu mesafe biraz daha uzayabilir. Şuan piyasada bulunan kablolar genellikle orta seviyede bir kaliteye sahip olduklarından dolayı, 100 metre üstünde kullanmanızı önermiyoruz.

Bilgisayar Ağları için Ethernet Kablolarına Alternatifler

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle kablolu bağlantıya birçok alternatif sunulmuştur. Wi-Fi , Bluetooth gibi teknoloiler Ethernet kablosuna alternatif olarak kullanılabilir. Çok fazla alternatifi olmasına rağmen daha kararlı çalışması gereken sistemlerde ethernet kablosu her zaman tercih edilmektedir.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*