Anasayfa / Bilişim / Default Boot Device Missing Or Boot Failed Çözümü

Default Boot Device Missing Or Boot Failed Çözümü

boot failed

Reklamlar

Acer, Lenovo, Asus, Casper ve Hp laptoplarda çok sık karşılaşılan “Default Boot Device Missing Or Boot Failed” hatasını nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Bilgisayarınız işletim sistemini çalıştırabilecek bir disk ile boot edilmezse bu hatayla karşılaşırsınız. Burada yapmamız gereken işlem bios ayarlarına girerek aşağıdaki ayarları yapmak olacaktır. Ayarları yaptıktan sonra hatayı gidermiş olacaksınız. Öncelikle bios ayarlarını nasıl düzenleyeceğimizi anlatalım.

Acer laptoplarda F2, Lenovo laptoplarda F2 , Hp laptoplarda f10 tuşuna basarak bios’a giriş yapıyoruz. Bazı model ve markalar’a göre butonlar değişmektedir.

Reklamlar

Boot Mode : Legacy Support

Boot Priority: UEFI First

Usb Boot:  Enable olarak değiştirdikten sonra F10 tuşuna basarak ayarları kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

boot mode

Bios ayarları laptop modeline göre değişebilir. Boot mode seçeneğini bulmaya çalışın.

Eğer hata hala devam ediyorsa bios ayarlarınızı Defaults yaparak deneyebilirsiniz. Ayarları varsayılan’a çekmek için Exit menüsü altında “Load optimal Defaults” menüsünü seçebilirsiniz. İşlemden sonra bilgisayar otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

bios default

Yukarda bahsettiğimiz ayarlar birçok laptop modelinde farklılık gösterebilir. Ayarlar’ı uygularken sorun yaşarsanız laptop marka ve modelinizi yorum olarak bizler’e iletirseniz ayarlar konusunda yardımcı olabiliriz. Mümkünde hata ve bios ekran görüntüsünü gönderebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sorun çözülmüyorsa diskiniz arızalı olabilir veya işletim sistemi hasarlı olabilir. Sistemi yeniden kurmayı deneyerek kesin bir sonuca varabilirsiniz. Kolay gelsin.

Reklamlar

18 yorum

 1. benim bilgisayarım grundıg bununla ılgılı bı çözümünüz var mı acaba

 2. Packardbell-Acer laptopumda da aynı hata vardı uygulamaları yaptığımda sorun çözüldü teşekkür ederim 🙂

 3. Merhaba;
  Dediklerinizi yaptım fakat düzelme olmadı. Özellikle laptop uyku moduna girdikten sonra veya çalışır durumdayken ekranı kapatıp açtığımda hata veriyor. Acer Aspire V3 – 575G modelini kullanıyorum. Yardımınızı rica ederim.

 4. merhaba dediğiniz gibi herşeyi yaptım fakat yine aynı hatayı veriyor…

  windows boot manager boot failed

  bir türlü düzeltemedim. Acilen yardımcı olursanız sevinirim.

 5. merhasba denedim fakat sorun devam ediyor

 6. Söylenenleri yaptım fakat sorun çözülmedi. Bir de ses çıkartıyor. Bilgisayarı yeni almıştım. Servise mi göndereyim?

 7. çok teşekkür ediyorum acer için iş tamam.

 8. Yukarda ki hata olustu ayarlari gosterilen gibi yaptim boot hatasi vermiyor ama siyah ekranda sol ustte satir isareti gelip gidiyor ne yapmam lazim

 9. BENDE DE AYNI PROBLEM AMA BEN F2 BASINCA SYSTEM UTILITY YE GIREMIYORUM BENDE SYSTEM UTILITY GOZUKMUYOR LEGASY SUPPORT YAPAMIYORUM.WINDOWS U YENIDEN DE KURAMIYORUM

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*