Anasayfa / Bilişim / Bilgisayar ekranı nasıl büyütebilirim

Bilgisayar ekranı nasıl büyütebilirim

Bilgisayar ekranınızda bulunan simgeler ve yazılar size küçük geliyorsa, ekranınızdaki bilgileri büyüterek daha okunabilir hale getirebilirsiniz. Windows ekran büyütme özelliğini kullanmak için altta bulunan adımları takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bu adımları takip ederek ister masaüstü simgelerini, isterseniz tüm simgeleri büyütebilirsiniz. Ayrıca tarayıcıların yakınlaştırma özelliğini kullanarak internet sayfalarındaki ekranınızı da büyütebilirsiniz.

Bilgisayar ekranı nasıl büyütebilirim ?

Masaüstünüzde bulunan simgeleri büyütmek istiyorsanız, masaüstünde boş bir alana sağ tıklayıp Görünüm / Büyük simgeler seçeneğine tıklayarak, ekrandaki simgeleri büyütebilirsiniz.

Reklamlar

Buyuk simgeler

Windows bilgisayarlarda tüm ekranı büyütmek için görüntü ayarlarını kullanabilirsiniz. Ekran ayarları varsayılan olarak %100 olarak gelmektedir. Bu ayarı %125 olarak değiştirebilirsiniz.

Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Görüntü seçeneklerini takip edin.

Orta – %125 seçeneğini işaretleyin. Ayarların uygulanması için oturumu kapatıp tekrar açmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra ekranınızda bulunan tüm yazılar ve simgeler büyüyecektir.

Sadece internette gezinirken websitelerin daha okunur hale gelmesini istiyorsanız , tarayıcınızın yakınlaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Yakınlaştırma özelliği tüm tarayıcılarda vardır. Google Chrome’da;

Ekranın hemen sağ tarafında bulunan ayarlar seçeneğine tıklayarak Yakınlaştır seçeneğinden görüntü boyutunu büyütebilirsiniz.

Ayrıca CTRL tuşuna basılı tutup mouse scroll’unu kaydırarak da ekranı büyütebilirsiniz.

Mac cihazlarda ekran büyütmek için Apple / Tercihler / Sistem tercihleri / Yerleşik retina ekran seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Retina ekran, ölçeklenmiş çözünürlükler sunar. Bunlar, metin ve nesneleri daha büyük, daha belirgin veya pencereler ve uygulamalar için daha fazla alan sağlamak üzere daha küçük görüntülemenize olanak tanır. Modeline bağlı olarak Mac’inizde ölçeklenmiş dört veya beş çözünürlük seçeneği görüntülenir.

Windows ve mac aygıtlarınızda bu işlemleri kullanarak ekranınızı büyütebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*