Anasayfa / Bilişim / Şapkalı a (â, Â) nasıl yapılır

Şapkalı a (â, Â) nasıl yapılır

Türkçe’de özellikle arapça ve farsça kelimelerde kullanılan şapkalı a nasıl yapılır ? Klavyede hangi tuş kombinasyonunu kullanarak bu harfi yazabileceğinizi anlatacağız.

Reklamlar

Şapkalı a genellikle l, k ve g, h ünsüzlerinden sonra kullanılır. Hâlâ, dergâh, rüzgâr, dükkân, kâgir, kâğıt, kâtip, kâr, kâse, kâtip, Mevlâ, hâl, mekân, meselâ, mübâlâğa, mükâfat, mülâkat, müptelâ, şelâle, yâr, istiklâl, Kâbe, duâ, emektâr, Hakkâri vb. gibi. Uzun okunması gereken diğer ünlüler için kullanılmaz. Şapkalı A harfi birçok kelimede kullanılmasına rağmen resmi alfabemizde yer almaz.

Q Klavyede şapkalı a yazabilmek için 3’lü tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Şapkalı a nasıl yapılır ?

Türkçe Q klavyede â yazabilmek için “shift, 3 ve A” tuşlarına birlikte basılır.

Önce shifte basılıp, shiftteki parmak (genellikle başparmak) kaldırılmadan 3’e, yine 3’teki parmak (genellikle işaret parmağı) kaldırılmadan A tuşuna basılır. Bu sıralama “” yazmakta kullanılır. Eğer “â” yazılacaksa 3’e bastıktan sonra shiftteki parmak kaldırılır ve A tuşuna basılır.

Sapkali a nasıl yapılır

Eğer Klavyeniz Türkçe değilse yukarıdaki tuş kombinasyonunu kullanarak harfi yazamayabilirsiniz. Bunun Klavyenizi Türkçe olarak düzenlemek için aşağıdaki adımları takip ederek Türkçe Q klavyeyi seçmeniz gerekmektedir.

Başlat / Denetim masası / Bölge ve Dil / Klavyeler Menüsünden aşağı görseldeki gibi türkçe klavyeyi seçerek sorunu giderebilirsiniz.

türkçe klavye

Diğer özel işaretler ve klavye ayarları için sitemizde bulunan diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*