Anasayfa / Yazılım / Rar dosyası nasıl açılır

Rar dosyası nasıl açılır

.Rar dosyası, dosyaları toplu olarak arşivleme ve dosya boyutlarını düşürmek için kullanılan bir dosya uzantısıdır. Arşivlenmiş dosyalar dosyaadi.rar olarak görüntülenir. Peki .rar dosyası nasıl açılır ? Winrar yazılımını kullanarak sıkıştırılmış dosyaları kolaylıkla açabilirsiniz.

Reklamlar

Winrar yazılımı, dosya boyutlarını küçültmek ve arşivlemek için kullanılan bir yazılımdır. Verileri bir bilgisayardan başka bilgisayara aktarırken veya mail ortamında dosya gönderirken rar uzantılı dosyalar ile sıkça karşılaşırsınız. Özellikle amatör kullanıcılar için bu işlem zor görünebilir. Bilgisayarda rar dosyalarını açmak için resimli anlatımımızı takip edebilirsiniz. Telefonda dosyaları açmak için; Telefonda .ZIP ve .RAR Dosyaları Nasıl Açılır  yardım makalemizi inceleyebilirsiniz.

Winrar yazılımını ücretsiz olarak indirerek klasik yükleme adımlarını takip ederek bilgisayarınıza kurulumunu yapın.

Reklamlar

Winrar hem ZIP, hem RAR hem de aşağıdaki dosya formatlarını desteklemektedir: ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z’dir.

Rar dosyası nasıl açılır ?

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra arşiv dosyasında Winrar simgesini görebilirsiniz.

Açmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Klasöre çıkart seçeneğine tıklayın.

rar dosyasi nasil acilir

Dosya boyutuna göre dosyanın açılma süresi değişiklik gösterebilir. Dosya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra klasörü açarak dosya içeriğine ulaşabilirsiniz.

rar dosyasi acma

Winrar özellikleri:

  • WinRAR Türkçe dil özelliği ile RAR ve ZIP 2.0 arşivleri tam olarak desteklemektedir.
  • Metin, ses, grafik, 32-bit ve 64-bit Intel uygulamalarını sıkıştırmak için oldukça gelişmiş ve hızlı bir sıkıştırma algoritması vardır.
  • Dosyayı sadece sürekleyip bırakarak kolayca sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.
  • Çok sayıda küçük dosyayı diğer sıkıştırma programlarına göre 10% – 50% oranında artırabilir ve fiziksel hasara uğramış arşivleri kurtarabilirsiniz.
  • Dosya adlarında Unicode(evrensel kod) desteği vardır.
  • Dosyaları 128 bit ile şifreleme, arşiv açıklamaları, hata günlüğü, bir çok tema ve arayüz desteği ile değiştirilebilir özellikleri bulunmaktadır.

Hasarlı ve açılamayan sıkıştırılmış dosyalar hakkında sitemizde arama yaparak ilgili makalelerimize ulaşabilirsiniz. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*