Anasayfa / Bilişim / “Yönetici Olarak Çalıştır” ne demektir ?

“Yönetici Olarak Çalıştır” ne demektir ?

Yönetici olarak çalıştır ne demektir? Neden bazı programları, yönetici olarak çalıştırmak zorundayız? Ozengen.com okuyucusu olarak, mutlaka bir yazılımı yönetici olarak çalıştırmışsınızdır. Windows işletim sistemlerinde, bir programı yönetici olarak çalıştırdığınız zaman, arka planda neler olduğunu ve bu işlemin ne anlama geldiğini anlatacağız.

Reklamlar

Microsoft işletim sistemlerinin sisteminin bir parçası olan Kullanıcı Erişim Kontrolü ” (UAC), herhangi bir yazılım, sisteminizde değişiklik yapmaya çalıştığında sizi uyarır. Windows’da oturum açtığınızda, hesabınıza, kullanıcı gruplarınız, okuma, yazma ve değiştirme izinleri gibi ayrıcalıklar dahil olmak üzere tanımlayıcı bilgiler içeren bir güvenlik belirteci atanır. Belirteçteki bilgiler arasında, işletim sistemi tarafından dosyalar gibi nesnelerin güvenilirliğini belirleyen bir bütünlük düzeyi, kurulumlar başlatılırken kullanıcıları bilgilendirmek ve işlemleri sistem dosyalarına gereksiz erişime sahip olmaktan izole etmek amacıyla kayıt defteri anahtarları belirlenir. Windows Zorunlu Bütünlük Kontrolü (MIC) mekanizması en az altı farklı bütünlük seviyesine sahiptir: güvenilmeyen, düşük, orta, yüksek, sistem ve güvenilir yükleyici.

Varsayılan olarak, standart bir kullanıcı hesabı, yönetici kimlik bilgileri üzerinden yüksek erişim sağlamayan bir dosya açtığında, işlem için mevcut olan maksimum seviye olan orta bir bütünlüğe sahiptir.

Reklamlar

Bir dosyaya veya programa sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini kullandığınız zaman, bu dosya yönetici rolü ile çalıştırılır ve dosyalarınıza ek erişim gerektiren özellikler için yüksek güvenlik izni sağlanır. Bu durumda hesap yetkisiyle alakalı herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Windows bütünlük seviyeleri

  • Güvenilmeyen: İsimsiz işlemlere verilen.
  • Düşük Bütünlük: Genellikle tarayıcılar gibi Web yazılımları için kullanılır.
  • Orta Bütünlük: Standart kullanıcılara uygulanır ve çoğu nesne için kullanılır.
  • Yüksek Bütünlük: Yönetici düzeyinde erişim, genellikle yükseklik gerektirir.
  • Sistemin Bütünlüğü: Windows çekirdeği ve çekirdek hizmetler için ayrılmıştır.
  • Güvenilir Yükleyici: Windows Güncellemeleri ve sistem bileşenleri için kullanılır.

“En az ayrıcalıklı” tasarım uygulaması, giriş yapıldığında hem standart hem de yönetici düzeyinde belirteçler alan, mümkünse standart / orta düzeyde bütünlük erişimi kullanan, Windows’un yönetici hesaplarına uygulanır.

Sonuç olarak yazılımı, her zaman yükseltilmiş erişimle açmak istiyorsanız, Yönetici olarak çalıştır (yüksek bütünlük) seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Bunun için, programa veya uygulamaya sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Bir programın, her açtığınızda yönetici olarak çalışmasını istiyorsanız, programa Sağ tıklayıp > Özellikler > Uyumluluk seçeneği altında “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Windows “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini mantığını anlatmaya çalıştık. Konu hakkında yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*