Anasayfa / Bilişim / Türk Telekom hediye kazandınız phishing dolandırıcılığı

Türk Telekom hediye kazandınız phishing dolandırıcılığı

Son zamanlarda çok sık karşılaştığımız bir dolandırıcılık yöntemini sizlerle paylaşacağız. Bunun çok farklı versiyonlarını sıkça gördük. Popup reklamlar ile kullanıcıların kart bilgilerini çalmaya yönelik bir yöntem. Reklamda; “Tebrikler, Bir samsung Galaxy S10, Apple iPhone XS veya Samsung Galaxy S9 kazanma şansı yakalamayı seçtiğimiz 100 kullanıcıdan birisiniz”. Hediyeler ve yöntemler değişiyor ama dolandıcıların amaçları aynı.

Reklamlar

HEDİYE KAZANDIĞINIZI İDDİA EDEN HİÇBİR SİTEYE GÜVENMEYİNİZ !

Sayfanın, Türk Telekom ile hiçbir bağlantısı yoktur ve tamamen kullanıcıları dolandırmak için oluşturulmuştur.

Reklamlar

Sayfada küçük bir anket sunularak bu anketin sonunda hediye kazandığınız algısı yaratılıyor. Dalgınlık anında belki birkaç aşama ilerleyebilirsiniz fakat mantıklı düşündüğümüz zaman böyle bir hediye gönderilme ihtimaline inanmıyoruz değil mi ?

Her gün kısa bir anket için birkaç kullanıcıyı rastgele seçiyoruz. Karşılığında bizden veya sponsorlarımızdan bir hediye kazanma şansını sunuyoruz. Bu anket, kullanıcıları daha iyi anlamamızı, güçlü ve zayıf yönlerimizi değerlendirmemizi ve hizmetlerimizle kullanıcı deneyimimizi geliştirmemizi sağlar. 30 saniyeden fazla vaktinizi almaz. Yeni bir Samsung Galaxy S10, Apple Iphone XS veya Samsung Galaxy S9 kazanabilirsiniz. Hediye almak için tek yapmanız gereken birkaç soruya cevap vermek. Unutmayın: rastgele seçilen 100 kullanıcı bu daveti aldı. Hediye sayısı sınırlıdır!

Sahte yorumlar ile güveninizi kazanmaya çalışıyorlar.

Anket tamamlandıktan sonra kesinlikle hediyeyi kazanıyorsunuz! Kargo fiyatı adı altında küçük bir ücret alınacağı söyleniyor fakat kredi kartınızdan 25-30 dolar gibi ücret çekimi yapılıyor.

Bu ve buna benzer hiçbir oltalama tuzağına düşmemek için kredi kartı ve özel bilgilerinizi kesinlikle bu tarz sitelere girmeyiniz.

Eğer kredi kartı bilginizi girdiyseniz, çok hızlı bir şekilde internet alışverişine kapatarak, kartınızı iptal edin.

Reklamlar

11 yorum

 1. Bizde de aynısı oldu . Birşey araştırıyordum kardeşimin tabletinden. Daha sonra bir ekran açıldı ve türk telekomun yaptığı bir anket gibi gözüküyordu. Anketi doldurarak ve 1-5 dolar gibi bir kargo ücretiyle telefon hediyesi alacaksınız diyordu. Anlık bir dalgınlıkla anketi doldurduk . Daha sonra kart numarası falan istenen bir ekrana yönlendirildik. Kart numrası falan girdik . 2-3 dakika gibi bir sürede hesabımızdan 28 dolar yani 190 tl gibi birşey çekildi. Daha sonra bir siteye üye oldunuz gibi bir şey oldu. Ve acaba çekilen 196 tl yinelenecek mi yani tekrar çekim gibi birşey oldu mu sizde de ve telefon geldi mi ?

 2. Dün benimde karşıma böyle bir şey cıktı ilk olarak Türk Telekom Müşteri hizmetlerini aradım böyle bi çekiliş var mı diye hayır cevabını alınca yapmadım zaten allahtan kart bilgilerimi girmedim

 3. bu ekran ben bilgisayarımı açar açmaz tarayıcıda açılıyor sürekli. bi virüs olarak bilgisayara girmiş ve win defender bulamadı virüsü. lütfen yardımcı olur musunuz?

  • sorunu çözdüm az önce. biraz hızlı oldu 🙂

   1- Sol alt köşeden, arama yerine “regedit” yazın, “regedit”i başlatın.
   2- Menünün hemen altında bir adres çubuğu var, oraya şunu yapıştırın “Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run”. (not: aslında bu soldaki iç içe klasörlerden hangilerine sırasıyla tıklayacağınızı gösteriyor. Adres çubuğu gibi olan yeri bulamazsanız HKEY’den başlayıp tek tek “Run”a kadar gelebilirsiniz).
   3- Sonra da sağdaki kısımda dabulyu ile başlayan raptazor veya metagmae gibi bir şey görürseniz ikona çift tıklayarak onu istediğiniz şekilde değiştirin, google yapın mesela.

   • yine ben. silmiştim bunu ama kendi kendine geri yüklemiş. tekrar etti. otomatik açılışa google’ı atadım, bakalım.

 4. Merhabalar bende bu ankete katıldım kart bilgillerini verdim bana gelen mesajı girdim maaş kartım kredi kartı değil hesabıma baktım herhangi bir çekim olmamış ne yapmalıyım

 5. Bilgilerimi girdim ama kartı kabul etmedi. Herhangi bir çekim olmaz değil mi ?

 6. teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*