Anasayfa / Bilişim / Bilgisayarın kaç bit olduğu nasıl anlaşılır

Bilgisayarın kaç bit olduğu nasıl anlaşılır

Bilgisayarın kaç bit olduğu nasıl anlaşılır ? Bilgisayarınızın bit değerini öğrenebilmek için aşağıdaki resimli anlatımda sunmuş olduğumuz 3 yöntemi kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Peki bu bit değerleri neyi ifade ediyor ? 32 bit ve 64 bit sistemler arasındaki en büyük fark, sistemde büyük miktarda rastgele erişim belleği (4 Gb’ın üstünde) varsa 64 bit işletim sitemi tercih edilmelidir. 64 bit işletim sistemi büyük miktarda belleği 32 bit işletim sisteminden daha verimli işleyebileceğinden, aynı anda birden çok program çalıştırılırken ve bunlar arasında sık sık geçiş yapılırken 64 bit’lik bir sistem daha hızlı yanıt verebilir.

Bilgisayarın kaç bit olduğu nasıl anlaşılır ?

Sistem bitini öğrenmek için 3 farklı yol vardır;

Reklamlar

1.Yöntem: Başlat’ ı tıklatın, arama kutusuna Sistem yazın ve sonra Denetim Masası’nı listede Sistem seçeneğine tıklayın veya bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.

Sistem özelliklerinde, Sistem türü seçeneğinde 64 bit işletim sistemi veya 32 bit işletim sistemi yazısını görebilirsiniz.

2.Yöntem: Başlat arama alanına sistem yazın ve arama sonuçlarından, Sistem bilgileri seçeneğine tıklayın.Sistem Özeti Gezinti Bölmesi’nde seçildiğinde, işletim sistemi şu şekilde görüntülenir: 64 bit sürümü işletim sistemi: X64 tabanlı PC görünür. İşletim sisteminin 32 bit sürümü için: X86 tabanlı PC görünür.

3.Yöntem: Başlat seçeneğine tıklayın. Çalıştıra veya arama alanına “Dxdiag” yazın. DirectX tanı aracı, sistem sekmesi altında İşletim sistemi seçeneğini göreceksiniz. Bu alanda işletim sisteminizin bit ve versiyon gibi bilgilerini görebilirsiniz.

Bilgisayar ve internet dünyası hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için sitemizi kullanabilirsiniz. Resimli anlatım talepleri ve merak ettiğiniz konular hakkında destek alabilmek için iletişim menüsünü kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*