Anasayfa / Donanım / Driver Nasıl Yüklenir Resimli Anlatım

Driver Nasıl Yüklenir Resimli Anlatım

Driver , kullanmış olduğunuz donanım bileşenlerinizin işletim sistemlerine tanıtılması için kullanılan yazılımlardır. Aygıtlarınızın driver’ları nasıl yüklenir resimli olarak sizlere anlatmaya çalışacağım. Driver’lar kullanmış olduğunuz aygıtın performansı için çok önemlidir. Kullanmış olduğunuz bilgisayarın performansını arttırmak için driver yazılımlarını sürekli olarak güncel tutmanız gerekir.

Reklamlar

Video Anlatım

Reklamlar

Windows 7 , windows 8 ve xp işletim sistemlerinde driver nasıl yüklenir ?

Driver Yükleme

Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Özellikler’e girin. Çıkan menüde Aygıt yöneticisine tıklayarak giriş yapın.

sistem

Aygıt Yöneticisinde yüklü olmayan driver’lar sarı ünlem işareti ile görüntülenecektir. Aşağıdaki resimde bilinmeyen bir aygıtın driver’ı yüklü değil olarak görünüyor. Örneğin:

Wireless driveriniz yüklü değilse – Ağ yöneticisi

Ekran kartı için – Vga denetleyici

Ethernet kartınız için: Ethernet denetleyici

Şeklinde yüklü olayan aygıtlarınız görünecektir. Kullandığınız anakartın marka ve modeline göre aygıt isimleri değişiklik gösterebilir. Yüklemek istediğiniz driver’a cift tıklayarak sürücüyü yükleyebilirsiniz.

aygıt yöneticisi

Kullanmış olduğunuz masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda , bilgisayarınıza özel driver cd’leri verildiyse eğer bu cdleri kullanarakda driver’ınızı yükleyebilirsiniz.

Driver Performansı Etkiler mi ?

Aygıtların performansını önemli ölçüde etkiler. 2009 sürümlü bir wireless driver’ı ile 2013,2014 sürümlü bir wireless driver sürümü arasında büyük bir performans farkı vardır. Burada sadece kablosuz interneti örnek olarak verdim fakat diğer donanımlar içinde geçerlidir. Ekran kartınızın güncel olması oyunlarda ciddi performans artışı sağlamaktadır.

Driver versiyonu Nasıl anlaşılır ?

Yükleme yaparken kullandığımız yönteme benzer bir işlem yapabiliriz. Versiyonunu kontrol etmek istediğiniz driver’a cift tıklayın Sürücü seçeneği altında Sürücü Tarihi bilgilerini görebilirsiniz.

driver versiyon

Görüldüğü gibi sürücü yazılım’ı oldukça eski. Driver güncelleme işlemi yaparak sürücümü güncelleyebilirim. Driver nasıl güncellenir konusu hakkında resimli anlatımımızı takip ederek işlemi yapabilirsiniz.

Mevcut driver güncellemek , yeni driver yüklemekten kolay bir işlemdir.

Resimde gördüğünüz gibi GT 540 M model bir ekran kartına sahibim. Google’a Nvidia GT 540M yazak bile güncel driver ‘a ulaşabilirim. Bilgisayarınızda bulunan bütün donanımların güncelliğini bu şekilde kontrol edebilir , bu driverlarınızı güncelleyerek performansınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Driver – sürücü yükleme , güncelleme konusunda veya driver bulma konusunda sorun yaşayan arkadaşlar yorum atarsa yardımcı olabiliriz.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

29 yorum

 1. Merhaba benim Dr bilgisayarim internette bağlanmıyor tanimlanamayan ağ bağlantısı diyor driver dan kaynaklı dediler dediginiz gibi yaptım sadece bi tanesinde sari isik var o da guncellenmiyor ne yapabilirim ?

 2. usta benim pc windows 10 yüklü tek usb girişi bağlamıyo bilgisayara ne yapmalıyım

 3. windows 7 ekran kartı progamı cok bilgisayarımda nasıl yüklerim ? hiç bir oyun acılmıyor.

 4. Hilmi Can Leo Ercan

  S.A Abi Bende Standart Vga Bagdastırıcı diye bişey var Nvidia yüklerken yarıda kalıyo .Bilgisayar markası sony vaio yardım ederseniz tesekkür ederim

 5. Hüseyin Alp İşler

  abi bende ekran kartı ismi yazmıyo standart VGA grafik bağdaştırıcısı diyo nasıl
  ekran kartını güncellerim bilgisayarımın modeli hp g62 b38et lütfen söylermisin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*