Anasayfa / Donanım / Flash disk görünmüyor kesin çözümü

Flash disk görünmüyor kesin çözümü

Merhaba Ozengen.com takipçileri. Flash disk – Usb belleklerde çok sık karşılaşılan flash disk görünmüyor, flash dolu fakat boş gösteriyor, bilgilerimi nasıl kurtarırım gibi sorunları nasıl çözeceğinizi ve dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızı anlatacağız.

Reklamlar

Flash diskler virüslü bir bilgisayarda çalıştırıldığı zaman bu gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Her bilgisayarda virüs olup olmadığını anlamak , bunu tespit etmek zor olduğu için haliyle gün içinde cihazınızı farklı bilgisayarlara takabiliyoruz. Bu durumda bellek içinde bulunan verileri kurtarmak oldukça önemlidir. Bugün bilgileri kurtarmak için kullanabileceğiniz kesin bir çözüm yöntemini sunacağız.

Bu yöntem ile dolu görünen fakat dosyalara erişemediğiniz belleklerin içinden bilgilerinizi kopyalayabilirsiniz. Bu işlemler sırasında virüsü bilgisayara bulaştırmamak için flash diskimizi kesinlikle açmamamız gerekiyor.

Reklamlar

Flash diskten bilgileri nasıl kurtarırım ?

Flash diskimizi bilgisayara takıyoruz. Görselde gördüğünüz gibi dosya boyutunu önizlemesinde, flash bellek içinde veriler olduğunu görebiliyoruz. Burada diske kesinlikle giriş yapmayın.

Flash diski farklı bir yöntem ile açarak öncelikle bilgileri almayı deneyeceğiz.

Dolu flash disk

Flash diski açmak için herhangi bir “Dosya yönetici” yazılımı kullanacağız. Bu konuda kullanabileceğiniz yüzlerce program var bilgisayarınızda yüklü bir yazılım varsa onu da kullanabilirsiniz.

Biz işlem için Explorer++ yazılımı öneriyoruz. Boyutu küçük ve tıkla çalıştır mantığı ile çalıştığı için pratik bir yazılım.

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Yazılımı kullanarak flash diski açtığınız zaman disk içindeki dosyaları görebilirsiniz. Burada bulunan dosyaları sağ tıklayıp kopyalayarak bilgisayarımıza kopyalıyoruz.

Dosyaları bilgisayarımıza kopyaladıktan sonra herhangi bir virüs programını kullanarak virüs taraması yapmanızı öneririz. Virüs programı kullanmıyorsanız online virüs tarama sistemlerini de kullanabilirsiniz.

flash disk gormuyor

Dosyaları kurtarıp virüs taraması yaptıktan sonra flash diskimizi tekrar kullanabilmek için biçimlendiriyoruz.

Flash diske sağ tıklayıp “Biçimlendir” seçeneğini kullanarak biçimlendirin. İşlem bittikten sonra virüs taraması yaptığınız dosyaları flash diskinize kopyalayarak, flash diskinizi tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Flash bellekler veri güvenliği açısından çok güvenilir cihazlar değildir. Bu sebeple diskinizde bulunan bilgileri bilgisayarınıza mutlaka kopyalayarak yedekleyiniz. Bu işlem ile flash diskinizden verileri kurtarmış olacaksınız. Eğer flash diskinizi hiç göremiyorsanız veya çalıştırdığınız zaman “sürücüdeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli” hatası alıyorsanız bunun için diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*