Anasayfa / Donanım / ADSL Modem Şifresi Nasıl Kırılır

ADSL Modem Şifresi Nasıl Kırılır

Modem arayüz şifreleri nasıl kırılır, sıfırlanır ? Modem arayüzüne nasıl giriş yapılır ? Sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Ülkemizde kullanılan başlıca modem markaları ; Airties, Zyxel, Linksys, Zyxel, Asus, Tp-link, D-link, Netmaster, Datron, Usrobotics vb. modemlerde neredeyse aynı yöntemi kullanarak şifreyi sıfırlayabilirsiniz. Modemlerin fabrika çıkışında atanan şifreler vardır. Arayüzünüze daha önce giriş yapmadıysanız ve herhangi bir değişiklik yapmadıysanız bu şifreler ile giriş yapıyor olmanız gerekiyor fakat bazı durumlarda kullanıcılar şifreleme yapar ve bu şifreyi daha sonra unutabilir. Eğer şifrenizi unuttuysanız modem arayüzüne giriş yapamazsınız. Modem arayüzünde Wi-fi ayarları , kullanıcı adı şifre değiştirme gibi işlemler çok sık kullanıldığından arayüz şifrenizi kırmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Modem’i resetlemeden önce servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrenizi temin etmeniz gerekmektedir. Servis sağlayıcı kullanıcı adları adınız@ttnet, adınız@superonline gibi verilmektedir.

Modem şifresi nasıl kırılır ?

  1. Modeminizin arkasında bulunan “Reset” butonuna 5 sn kadar basılı tutun.
  2. Modemin ışıklarını takip edebilirsiniz. Modem ışıkları sönerek tekrar yanmaya başlayacaktır.
  3. Bu işlem tamamlandıktan sonra varsayılan şifre ile tekrar girmeyi deneyebilirsiniz.

Başlıca ülkemizde kullanılan modemlere ait resetleme butonları aşağıdaki görsellerdeki gibidir.

Reklamlar

Airties modemlerde reset butonu aşağıdaki gibidir.

Airties modem resetleme

Tp-link modemlerde reset butonu aşağıdaki gibidir. Resetleme için 10 sn kadar basılı tutmanız gerekebilir.

Tp-link modem resetleme

Zyxel modemlerde resetleme butonu ekteki gibidir.

Zyxel modem resetleme

Reset butonları modem marka ve modellere göre bazen değişiklik gösterebilir. Genellikle tüm modemlerde yanlışlıkla basılmaması için biraz geridedir ve iğne gibi ince bir aparatla resetleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Şifre sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra tekrar modem ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra “ADSL” ışığı sabit olarak yanmaya başlayınca modeminizi yeniden ayarlayabilirsiniz. Bu süre tahmini olarak 20-30 sn kadar sürmektedir. İşlemler hakkında merak ettiğiniz konularda sitemizde arama yaparak ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*