Anasayfa / Donanım / Hard Diskim Kaç Gb Nasıl Öğrenirim

Hard Diskim Kaç Gb Nasıl Öğrenirim

Hard diskim kaç gb ? Hard diskimin markasını nasıl öğrenirim ? Diskim kaç rpm ?<//u> bu gibi bütün bilgileri nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Reklamlar

Windows sistem bilgisi ekranını kullanarak, donanımınızla alakalı merak ettiğiniz bütün bilgilere sahip olabilirsiniz. Sistem bilgisi, diskinizle ilgili de bütün bilgileri görebileceğiniz oldukça detaylı bir ekrandır.

Masaüstü bilgisayarlarda bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Bilgisayar kapağınızı sökerek, hard diskinizin modelini kontrol edebilirsiniz fakat eğer garantili bir cihazınız varsa veya dizüstü , tablet gibi cihazlarınız varsa bu bilgiyi sistemden almaktan başka şansınız kalmıyor malesef.

Reklamlar

Sistem özetinde diskini seçerek hard disk modeli, türünü, boyutunu , partition bilgilerini ve daha fazlasını görebilirsiniz. Diskinizin RPM değerini bu ekranda malesef göremiyorsunuz fakat disk modelini internette aratarak hız bilgisine ulaşabilirsiniz.

Hard Diskim Kaç Gb – Disk bilgileri nasıl öğrenilir ?

Başlat / Çalıştır’a veya arama alanına “msinfo32” yazarak Enter’a basın.

Sistem bilgisi ekranında “Bileşenler / Depolama / Diskler” seçeneklerine tıklayın.

Boyut seçeneğinde diskinizin kaç gb olduğunu görebilirsiniz. Ekranın hemen sağında diskinizle alakalı diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hard disk hakkında daha detaylı bilgi edinmek için model seçeneği karşısında görünen disk modelini, arama motorlarına kopyalayarak, üretici sayfalarından disk hakkında detaylı tüm bilgileri görebilirsiniz.

Burada bulunan disk türü ( IDE, Sata, SSD, PCISSd) bilgiside tam olarak doğru olamayabilir. Bu bilgileri kesin ve doğru almak için , yazımızın başında da belirttiğimiz gibi üretici sayfalarına giriş yaparak disk modelini girmeniz yeterlidir. Hard diskinizle alakalı sorunları gidermek, diskinizi test etmek için Hard Disk Nasıl Test Edilir Resimli Anlatım konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Konu hakkında merak ettiğiniz soruları yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*