Anasayfa / Donanım / Driver Nasıl Kaldırılır

Driver Nasıl Kaldırılır

Merhaba arkadaşlar. Windows xp , 7 ve 8 işletim sistemlerinde Driver nasıl kaldırılır ? resimli olarak sizlere anlatmaya çalışacağız. Driver’lar yani sürücüler bilgisayarınızın donanımlarla haberleşmesini sağlayan yazılımlardır. Bilgisayarınızda karşılaştığınız birçok arıza ve aksaklıklar için driver yükleme , driver güncelleme gibi işlemlerin oldukça etkisi vardır. Daha önceki yazılarımızda driver güncelleme işlemini nasıl yapacağınızı anlatmıştık. Aşağıdaki işlemleri yaparak istediğiniz donanım’ın driver’ını bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Reklamlar

İşlem oldukça kolaydır.

Bilgisayarım’a sağ tıklayıp özellikler’e giriş yapın.

Reklamlar

bilgisayarim ozellikler

Sistem menüsünden “Aygıt yöneticisi” seçeneğine giriş yapın.

aygit yoneticisi

Kaldırmak istediğiniz sürücüyü listeden seçerek sağ tıklayıp kaldır seçeneğine tıklayarak driver kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

driver kaldir

Yazılım olarak yüklü olan sürücülerde kaldırmanıza rağmen otomatik olarak sürücüyü otomatik olarak tarayarak tekrar yükleyebilir. Yazılımın tekrar yüklenmesini istemiyorsanız program ekle/kaldır seçeneğine girerek yazılımı kaldırmanız gerekebilir.

Görselde Card reader driver‘ını görüyorsunuz. Yazılımı seçtikten sonra kaldır diyerek driver’ın tamamen kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

program kaldir

Bu işlemleri yapmanıza rağmen driver’ı kaldıramıyorsanız. Yazılımın setup’ını kullanarak install yerine , unistall seçeneğini kullanarak’ta yazılımı kaldırabilirsiniz. Sürücü kaynaklı sorunlarda sürücü güncellemek’te sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Güncel sürücünüzü indirerek mevcut driver’ınız ile değiştirmenizi öneririz. Driver versiyonlarını kontrol etmek için sürücüye çift tıklayıp sürücü sekmesinden sürücü tarihini kontrol edebilirsiniz.

driver versiyon

Driver yükleme , güncelleme ve kaldırma hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*