Anasayfa / Yazılım / Dosyalar Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Kalıcı Nasıl Silinir

Dosyalar Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Kalıcı Nasıl Silinir

Windows işletim sistemlerinde bir dosyayı sildiğiniz zaman, bu dosya öncelikle geri dönüşüm kutusuna gönderilmektedir. Daha sonra dilerseniz geri dönüşüm kutusundan bu dosyayı geri çağırabilir veya geri dönüşüm kutusunu boşaltarak dosyayı tamamen silebilirsiniz.

Reklamlar

Bilgisayarınızdan çok fazla dosya siliyorsanız ve Dosyalar geri dönüşüm kutusuna göndermeden kalıcı nasıl silinir ? Diyorsanız aşağıdaki ufak ayarı uygulayarak, dosyaların tamamen silinmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemde dosyaları silme işlemini onayladığınız anda dosya geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden, tamamen bilgisayarınızdan silinecektir. Dosyalarınız geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden silindiği için bu işlem biraz risklidir. Önemli dosyalarınızı yanlışlıkla silmeniz halinde normal yollarla geri getirme şansınız yoktur. Bu yüzden bu ayarı bilinçli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Reklamlar

Dosya silme ayarları nasıl yapılır ?

Masaüstünde bulunan “Geri dönüşüm kutusuna” sağ tıklayıp özellikler seçeneğine giriş yapın.

Seçili konumun ayarları alanında Dosyaları geri dönüşüm kutusu’na taşıma, Dosyalar silindiğinde hemen kaldır seçeneğini işaretleyin.

Dosyayı silerken “Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz ? ” uyarısını da kaldırarmak istyorsanız Silme onay iletişim kutusunu göster seçeneğinde bulunan tiki kaldırın.

Ayarları yaptıktan sonra tamam seçeneğine tıklayarak işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Geri donusum kutusu ayarlar

Alternatif Yöntem: Eğer yukarıdaki ayarları uygulamak istemiyorsanız Shift + Delete kısayol tuşunu kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Dosyanızı silmeden önce Shift tuşuna basın ve daha sonra Delete tuşuna basın. Bu sayede dosya, geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden kalıcı olarak silinecektir.

shift + delete

Bu ayarları uyguladıktan sonra, sileceğiniz dosya kesinlikle geri getirilememektedir. Eğer önemli bir dosyanızı sildiyseniz , alternatif dosya kurtarma yazılımlarını kullanarak silinen dosyalarınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz. Dosya kurtarma konusunda daha önce yazmış olduğumuz makaleleri inceleyerek yardım alabilirsiniz. İşlem hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*