Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır

Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır

Windows bilgisayarınızı nasıl sıfırlayabilirsiniz ? Bugün eğitim yazımızda, Windows 8 , 8.1 ve 10 bilgisayar nasıl sıfırlanır anlatacağız. Windows sıfırlama işlemi Windows 8 ve sonrası sürümlerde gelen bir özelliktir. Önceki sürüm işletim sistemleri için sıfırlama tabiri yerine, format atma kullanılabilir.

Reklamlar

Bilgisayarınızda bir sorun yaşıyorsanız, sıfırlama ve sistem geri yükleme özelliği ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Sistem geri yükleme ve sıfırlama arasında ufak bir fark vardır.

  • Sistem geri yükleme: Windows dosyalarını yükler ve kişisel dosya, ayarlar ve klasörlerinizi korur.
  • Sıfırlama işlemi: Windows dosyalarını yükler fakat dosyalarınızı ve ayarlarınızı da siler. Kısacası bilgisayarınız ilk aldığınız hale döner.

Eğer bir değişikliği geri almak istiyorsanız Geri yükleme seçeneğini kullanmanız gerekmektedir. Tüm verilerinizi silerek bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmek için sıfırlama işlemi kullanılabilir. Şimdi işlemi nasıl yapacağınızı anlatalım.

Reklamlar

Bilgisayar Nasıl Sıfırlanır ?

Başlat’a tıklayarak arama alanına Bilgisayar ayarları yazarak veya Ayarlar (settings) seçeneğine tıklayarak ilgili menüye giriş yapın.

Bilgisayar ayarları seçeneği altında bulunan Genel seçeneğine tıklayın.

Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin sekmesi altında bulunan Başlayın seçeneğine tıklayın.

NOT: İşleme başlamadan önce tüm yedeklerinizi aldığınızdan emin olun.

Windows nasıl sıfırlanır

Bilgisayarınızı sıfırlayın; seçeneğine ileri butonuna tıklayarak devam edin. İşlem sonrası bilgisayarınız yeniden başlayacak ve sıfırlanacaktır.

Bilgisayar nasıl sıfırlanır

Alternatif olarak Windows kurtarma seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Kurtarma/ Gelişmiş Başlatma Ayarları menülerini takip edin. Şimdi yeniden başlat’a tıklayın, böylece işletim sistemi “WINRE” modunda yeniden başlayacaktır. “Sorun giderme” kısmını seçiniz. “Bu bilgisayarı yeniden başlat”ı seçiniz. Konu hakkında Microsoft destek sayfasında bulunan Bilgisayarınızı yenileme, sıfırlama veya geri yükleme konusunu inceleyebilirsiniz.

Windows 7 veya diğer işletim sistemlerinde format nasıl atılır? konusunda bilgi sahibi olmak için; Format nedir ben atabilir miyim ?  isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Format atma daha gelişmiş bir kurulum işlemidir. Sistem dosyalarınızda sorun olması durumunda sıfırlama işlemi başarısız olacaktır. Format atma işlemi biraz daha karışık fakat en etkili yoldur. İşlemler hakkında sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*