Anasayfa / Yazılım / Format Atmadan Virüs Temizleme Yolları

Format Atmadan Virüs Temizleme Yolları

Format

Reklamlar

Bilgisayarınıza bulaşan virüsleri format atmadan nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayarınızda karşılaştığınız virüs problemlerinde akla gelen ilk çözüm yöntemi her zaman format atmaktır. Çözümün yanlış olduğunu söyleyemeyiz fakat karşılaşılan her sorunda format atmak mantıklı bir yol değildir aksine son çözüm yöntemi olmalıdır.

Reklamlar

Son zamanlarda sosyal medya ve sahte linkler aracılığıyla birçok virüs yayılmaktadır. Bu virüsleri temizlemek için format atmanız şart değildir. Virüsleri temizleyerek bilgisayarınızı ilk günkü performansında çalıştırabilirsiniz.

Yöntemleri anlatmaktaki tek amacımız acemi kullanıcıların , format atmayı bilmeyen kullanıcıları virüsten korumak ve format attırmak için vermiş olduğunuz ücretlerden sizleri kurtarmaktır. Eğer aşağıdaki yöntemleri uygulayarak virüsleri temizleyemiyorsanız , daha önceki yazılarımızda Format nedir Nasıl atılır başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz. Adım adım format atma yollarını sizler için anlatmıştık. Şimdi konumuza dönelim.

Format atmadan Virüs Nasıl Temizlenir ?

internet ve sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte tarayıcı hijacker virüslerinde büyük bir patlama yaşanmıştır. Öncelikle tarayıcılarınıza bulaşan virüsleri nasıl temizleyeceğinizi anlatalım.

Piyasada bulunan en iyi tarayıcı temizleme programı AdwCleaner’dır. Bu küçük program sayesinde tarayıcınıza bulaşan bütün zararlıları temizleyebilirsiniz. Programın kullanımı oldukça kolaydır.

AdwCleaner programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz . AdwCleaner başlamadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcıları kapatın , sonra AdwCleaner simgesine çift tıklayın . Windows, AdwCleaner çalıştırmak isteyip istemediğinizi  soracaktır. Programın çalışmasına izin verin lütfen..İNDİR

adwcleaner01

Taramayı yaptıktan sonra virüsleri silebilirsiniz. Program virüsler hakkında size bilgiler verecektir.

adwcleaner02

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Bilgisayarınız açıldıktan sonra ;

Ana sayfaya yerleşen , Kendiliğinden açılan reklamlar ile internet kullanımınızı zorlaştıran ve internetinizi yavaşlatan bütün zararlı yazılımlardan kurtulmuş olacaksınız.

Sıradaki programımızın adı Hitman Pro. Bu yazılım ile sosyal medya’dan bulaşan ve sizin adınıza paylaşım yapan virüsleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

hitman program

Aşağıdaki linke tıklayarak programı ücretsiz indirebilirsiniz.

Programı indirmek için Tıklayın

Programı kurduktan sonra otomatik olarak bilgisayarınızı tarayacak ve virüsleri ekranda listeleyecektir. Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu virüsleride temizlemiş oluyoruz.

Diğer virüsler

Diğer türde Virüs temizleme programları için önerilerimiz:

İNDİRKaspersky TDSSKiller

İNDİRMalwarebytes Anti-Malware

Bu programlar ve yöntemler işe yaramadıysa bu noktada yapılacak en iyi yöntem sistem geri yükleme yapmaktır.

Sistem geri yükleme işlemini aşağıdaki resimli takip ederek yapabilirsiniz.

1-Windowsta bir sorunla karşılaştık ve sistemi geçmişte sorunsuz çalışan duruma geri getirmek için yine Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yüklemesekmesine tıklıyoruz. Açılan pencereden “Bilgisayarımı Önceki Bir Zamana Geri Yükle”sekmesini işaretliyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

sistem geri yükleme 1

Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle secenegini secerek ileri tusuna basıyoruz

sistem geri yükleme 2

2-Karşımıza takvim içeren bir pencere geliyor. Bu pencere üzerinde koyu renkli tarihler sistem geri yükleme noktalarıdır. Bunlar windowsun otomatik aldığı yada bizim manuel aldığımız geri yükleme noktalarıdır. Hangi tarihteki yedeği açmak istiyorsak ona tıklıyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

sistem geri yükleme 3

3-Sistem geri yükleme yapcagımız tarihi secerek ileri tusuna basıyoruz. Kısa bir süre sonra bilgisayarımız yeniden baslıyor ve belirlediğimiz zamana geri yükleme yapıyor.

—————————-

Bu yöntemleri uygulayarak Windows xp , Windows 7 ve windows 8 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınızı temizleyebilirsiniz. Tabiki virüsleri temizleme yöntemleri bunlarla sınırlı değildir. Piyasada farklı mantıklar ile çalışan binlerce virüs vardır. Genel olarak yazımızı size rehberlik edeceğini umuyoruz. Sorusu olan arkadaşlar yorum atarsa yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

14 yorum

  1. arkadaşlar bir sıkıntı veriyormu ?

  2. Virüslerin temizlenmesi için sistemin yeniden başlaması gerekiyor. Durum gayet normal yani.

  3. Virüslerin temizlenmesi için sistemin yeniden başlaması gerekiyor. Durum gayet normal yani.

  4. adwcleaner da bulduğu zararlı öğeleri sil dediğimde pc kendiliğinden restart atıyor, ne yapmalıyım ?

  5. TEŞEKKÜRLER 10 numara 5 yıldız paylaşım olmuş 😀

  6. Zümriye Karagöz

    fotoğroflar silinirmi

  7. benım pc de donatılanlar yok :/

  8. cse(portalsepeti) diye bir virüs var kaldıramıyorum bana bi yardım edin tarayıcının amına koydu yönetici izni ile calıstırmıs kendisini kaldırılmıyor ve degiştirilmiyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*